בית המדרש

  • פרשת שבוע ותנ"ך
  • יתרו
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לעילוי נשמת

עזרא בן מעתוק הכהן

"עם סגולה" = "עם (עם זכות) בחירה"

undefined

הרב יוסף כרמל

יז שבט תשס"ט
3 דק' קריאה
במרכז פרשת יתרו עומדת פרשית מתן תורה. רגעים מופלאים אלה שינו את ההיסטוריה העולמית והפכו את עם ישראל לעם סגולה. וז"ל הכתוב:
"וַיִּחַן שָׁם יִשְׂרָאֵל נֶגֶד הָהָר: וּמֹשֶׁה עָלָה אֶל הָאֱלֹהִים וַיִּקְרָא אֵלָיו יְקֹוָק ... וְעַתָּה אִם שָׁמוֹעַ תִּשְׁמְעוּ בְּקֹלִי וּשְׁמַרְתֶּם אֶת בְּרִיתִי וִהְיִיתֶם לִי סְגֻלָּה מִכָּל הָעַמִּים כִּי לִי כָּל הָאָרֶץ" (שמות י"ט ב-ה).


ננסה השבוע להסביר את המהפך הגדול באמצעות רעיונותיו של בעל חידושי הרי"מ, סבו של בעל ה"שפת אמת", אדמו"רי חסידות גור.
בכל הפרשיות הראשונות של ספר שמות, מרבה בעל ה"שפת אמת" לצטט את סבו, הטוען כי עשרת המאמרות תוקנו באמצעות עשרת המכות ואיפשרו את התיקון הגדול של עשרת הדברות. לטענתו לא מדובר בקשר סמנטי לשוני גרידא, אלא בקשר מהותי המביא לידי ביטוי תהליך רוחני יסודי בתולדות האנושות.
נצטט מתוך דבריו לפרשתנו:
"כמו שאמר מו"ז ז"ל כי עשרת הדברות כנגד עשרה מאמרות... וכמו האדם שנכנס בו מקודם יצר הרע ואחר כך בא יצר הטוב שהוא תיקונו. וכמו מקודם תהו ובהו... כן היו עשרה מאמרות קרובים אל הטבע, עד שהיו עשרת הדברות להתחדש ולתקן חיות של העולם כנ"ל להיות נגלה ומבורר כי רק ממנו יתברך בכח התורה כמו שאמרו "בראשית" בשביל התורה שנקראה ראשית..." (תרל"ב).
התקופה הראשונה כפי שמגדיר בעל חידושי הרי"מ היא תקופת התוהו, שמבחינה רוחנית שררה בעולם, גם אחרי בריאת העולם, באמצעות עשרת המאמרות. תקופה זו מקבילה בחיי האדם, לתקופה שלפני גיל קבלת נעם על מצוות. בגיל זה, לאדם רק יצר הרע, המביאו לידי מעשי נערות. השפעתו של יצר הטוב עדיין איננה קיימת. בתקופה זו התנהל העולם על פי חוקי הטבע, ללא השפעה של תורה. במציאות שכזו עדיין לא שייך לדבר על תיקון עולם, באמצעות בחירה חופשית, של עשה טוב וסור מרע. מכיון שעדיין לא נברא ה"תבלין", היצרים הגשמיים והחומרים הם המניעים את האנושות. לשיאים נמוכים ביותר הצליחו להגיע המצרים בראשות פרעה מה שמכונה בלשון חכמים "מ"ט שערי טומאה". לפי הבנה זו שלילת הבחירה החופשית מפרעה איננה עונש, היא תוצאה הכרחית של עולם שנברא בעשרה מאמרות קודם לזמן בו ניתנו עשרת הדברות.
כדי להעלות את העולם למדרגה חדשה, היה צורך לגאול את עם ישראל ממצרים ולהעלות אותם מ"מ"ט שערי טומאה" אל "מ"ט ימי הספירה" ולהביאם אל היום החמישים, יום מתן תורה. עשרת המכות הוכיחו לעם ישראל, למצרים ולעולם כולו, כי יש מי שמנהיג את עולם חוקי הטבע. עשרת המכות הוכיחו עוד כי ניתן להשתחרר מכבלי עולם החומר ומ"כח הכובד" הטבעי, המושך כלפי מטה.
הבשורה המרכזית של מתן תורה היא כי האדם הנו בעל שני יצרים. לא רק יצר הרע, כי אם גם יצר הטוב. לאדם יש בחירה חופשית. כדי ללמד את האנושות מה כוחה של בחירה חופשית נבחר עם ישראל כ"עם סגולה"-"עם בחירה", כמי שיקבל את התורה. מרגע זה ניתן להביא לידי ביטוי את היותם בני חורין על ידי בחירה בטוב. רק מי שבחירתו החופשית מודרכת על ידי עשרת הדברות, שהן ורק הן מגדירות מהו טוב, דבק בקב"ה.

השבוע ילכו אזרחי מדינת ישראל להצביע בבחירות חופשיות.
זמן רב התפללנו כי נזכה להשתתף בבחירת מנהיגי הציבור של מדינת היהודים.
נלך בשמחה להצביע, תוך כדי זכירת חובתנו לבחור בטוב מתוך בחירה חופשית,
מתוך הודאה לקב"ה על הזכות שנפלה בחלקנו להיות שותפים להליך בחירות חופשי ושוויוני
ומתוך תפילה לבורא עולם, שנזכה מתוך כך,
למדינה בה יותר אנשים יודרכו על ידי עשרת הדברות.
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il