בית המדרש

  • מסכת החיים
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש להצלחת

עם ישראל

פרק ד'

התמודדות עם קשיים

undefined

הרב יהודה חיון

תמוז תשס"ט
2 דק' קריאה
סוד ההצלחה
צריך להזכיר לנערים באופן תמידי, כי סוד ההצלחה הוא המאמץ וההתגברות. כל הגדולה וההצלחה היא, כשיש מונעים ומפריעים, ובכל זאת מצליחים.

להצליח למרות כל המפריעים
נוהג היה המגיד הירושלמי הגה"צ ר' שלום שבדרון זצ"ל לספר סיפור זה בהזדמנויות שונות כדי לעורר את הציבור לחיזוק התורה, וללמד מהי הצלחה. וכך סיפר: לפני שנים לימדתי שיעור קבוע ב"דף", שיעור שלא היו בו משתתפים רבים, וגם אותם שהשתתפו, לא היו לומדי תורה, אלא יהודים יקרים בתחילת התקרבותם לבורא עולם. כמובן, לא כל יום היו הלומדים מגיעים. האחד השתתף בלימוד הדפים הראשונים והאחרונים של המסכת, האחר שמע את השיעורים על פרק שלישי ורביעי, והיו גם כאלו שבאו שלוש פעמים בשבוע לפי יכולתם.
בין המשתתפים היה לומד אחד ששימש כנר התמיד של השיעור. השתתף הן בקיץ והן בחורף, בימי חול, שבת ובימי חול המועד, בלי להחסיר שיעור. ויהי היום, והנה אותו לומד אינו מופיע. עוברים יומיים נוספים, ומקומו עדיין נפקד. אמרתי אל לבי, כנראה הוא חולה. כשעבר שבוע, והוא עדיין לא בא, כבר התחלתי להתפלל לרפואתו.
והנה לאחר שבועיים הופיע הבחור בריא כ"שור הבר". שאלתי אותו: "צחי, מה שלומך? ברוך ה' שאתה נראה טוב". ענה לי: "לא הייתי חולה". "מדוע לא באת לשיעור, אולי מישהו במשפחה לא הרגיש טוב?" הוספתי לשאול. "לא ב"ה הכל בסדר, ואנא, שכבוד הרב לא ישאל מדוע לא הייתי", ענה.
לא הרפיתי ממנו, עד שהסביר לי, שבשעת השיעור התקיימו משחקים עולמיים בכדורגל. שאלתי אותו: "צחי, אולי תסביר לי מהו המשחק?". אמר לי: "רצים אחרי כדור ובועטים בו". אמרתי לו: "נו, את זה גם אני יכול לעשות, ומה מיוחד בזה?".
הסביר לי: "כבוד הרב, זה לא סתם לבעוט, צריכים להכניס את הכדור לשער, ומי שמכניס הכי הרבה פעמים, מנצח". אמרתי לו: "אם תרצה, נצא החוצה, ואראה לך שגם אני יכול להכניס את הכדור לשער". צחק צחי ואמר: "זה גם אני יכול, אבל שם יש גם שחקנים המונעים ומפריעים להכניס את הכדור לשער, והגדולה היא, למרות הכל להבקיע שער".
אמרתי לו: "הי... הי... הי... ]והמנגינה מתנגנת עוד באוזנינו[ ישמעו אוזניך מה שפיך מדבר. כל הגדולה וההצלחה היא, כשיש מונעים ומפריעים, ובכל זאת מצליחים. זוהי הצלחה ונצחון. גם בלימוד התורה, כשיש מונעים, כשיש מפריעים, אז הגדולה למרות הכל לבוא ולהשתתף בשיעור".
אכן סוד ההצלחה הוא המאמץ וההתגברות!

התמודדות עם קשיים - זו המטרה
פעם הגיעו תיירים עשירים לחזות באימונים מפרכים של חיילים. הם ראו כיצד הם רצים בחום היום במעלה ההר, כאשר הם נושאים על שכמם מטען כבד. תוך כדי הריצה היה עליהם להתגבר על מכשולים שהושמו בדרכם.
פנתה אחת התיירות אל המפקד ואמרה לו: "אני מרחמת מאד על החיילים המסכנים. הא לך צ'ק לצורך מימון סלילת כביש על ההר הזה, כביש שלא יהיה תלול כל כך ובלי מכשולים, כדי להקל על החיילים".
אמר לה המפקד: "הצעתך הנדיבה תפגע בכושרם של החיילים. כי כל המטרה שלנו היא ללמד אותם להתמודד עם הקשיים, לכן בכוונה תחילה בחרנו בתנאים הקשים הקיימים כאן".
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il