בית המדרש

  • שונות
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש להצלחת

עם ישראל

פדיון שבויים

undefined

הרה"ג זלמן ברוך מלמד שליט"א

ב' בטבת ה'תשנ"ד
2 דק' קריאה
לפני כמה ימים, נשאלתי על-ידי אחד מאנשי היחידה שלחמה במלחמת שלום-הגליל בקרב על סולטן-יעקב בלבנון, האם מותר לשחרר מחבלים מסוכנים בשביל לקבל את גופות החללים שנפלו בקרב על סולטן-יעקב? ארגון המחבלים ה"חיזבאללה" דורש מאות מחבלים בתמורה להשבת הגופות.
תשובתי היתה: בשום פנים ואופן אסור לשחרר מחבלים בשל כך, וכל-שכן, אם שיחרורם יכול להביא לידי סכנה, שהם ימשיכו בפעולות טרור. ולא עוד אלא אסור לשחרר מחבלים מסוכנים אפילו בשביל שיחרור שבויים שלנו, אם הסכנה בשיחרורם גדולה מההצלה של השבויים. אמנם, כדי לשחרר שבויים וכדי לברר גורל הנעדרים ולהשיב את גופות החללים, צריך לעשות מאמץ גדול, ללא לאות, אבל אסור להציל אחד ולסכן על-ידי כך רבים. כבר נכשלנו פעם אחת בשיחרור מחבלים, והבאנו עלינו אסונות. אסור לנו לחזור על הטעות הזאת שנית.
אני בטוח, שאיש לא יחשוד בי, שאני אדיש לגורל השבויים, או שחס ושלום אני אדיש לצער המשפחות. אני בטוח, שגם המשפחות עצמן מסכימות, שאין לשלם מחיר דמים עבור שיחרור השבויים. התביעה לשיחרור השבויים ולבירור גורל הנעדרים, היא תביעה הומאנית-מוסרית. צריך להפעיל את כל הלחץ האפשרי על המדינות והארגונים שאחראים לכך, אבל לא לשלם מחיר דמים, חס ושלום. חכמים לימדו אותנו כלל בענייני פדיון שבויים (משנה גיטין מה.): "אין פודין את השבויין יתר על כדי דמיהן, מפני תיקון העולם", כדי שלא יסחטו וירוששו את ישראל, וגם כדי שלא לגרום לכך שהאויבים ינסו לתפוס שבויים נוספים, על-מנת לקבל תמורות גדולות בעבורם.
כעת, שהממשלה נמצאת בעיצומם של דיונים על הסכמים עם מדינות ערב, אסור שהחזרת שבויים תשמש ממתיק לויתורים כואבים ומרים ברמת הגולן או ביש"ע. אני בטוח, שאין זה רצונן של המשפחות, למרות מצוקתן הגדולה. הייתי מבקש מכל העוסקים במצות פדיון-שבויים ומהמשפחות, שיצהירו שהלחץ שמפעילים על הממשלה ועל ממשלות, הוא לא על-מנת שהממשלה תוותר ותיכנע לתכתיבי המחבלים המרושעים, אלא על-מנת שהממשלה תילחַץ ותִפעל בכל הדרכים האפשריות, ובכל כובד משקלה, לשחרר את השבויים אחד כנגד אחד, מבלי שתהיה בזה כל סכנה. חלל כנגד חלל, פיסת מידע כנגד פיסת מידע.
יאמרו אנשים: זה לא מציאותי, יש לנו עסק עם מחבלים רשעים ואכזריים, ובאופן כזה לא נוכל לקבל דבר, כי לא איכפת להם משבוייהם ומחלליהם! להם יש סדר עדיפות אחר, מוסר אחר, והומאניות אחרת. זה נכון, ואף-על-פי-כן, ודוקא משום כך, אין פודים את השבויין יתר על כדי דמיהן. אנו מתפללים, יחד עם כל בית ישראל, שהקב"ה יוציא את השבויים לחופש במהרה, ונזכה לגאולה שלמה בקרוב.
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il