בית המדרש

  • שונות
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש להצלחת

עם ישראל

ביקור בכלא רמלה

undefined

הרה"ג זלמן ברוך מלמד שליט"א

א' בשבט ה'תשנ"ד
2 דק' קריאה
גם במקומות האפלים ביותר נמצאות נקודות אור. ביקרתי בכלא רמלה, - אחת הפינות האפלות של החברה, וגם שם מצאתי נקודת אור. בכלא יושבים רוצחים, אנסים, גנבים, סוחרי סמים, אנשים ששקעו עמוק-עמוק בעולם הפשע. בתוך הכלא, פועלת מדרשה תורנית לאסירים בעלי תשובה. זו נקודת אור בחשכת הכלא. בכל בוקר, יושבים למעלה מעשרים אסירים ומקשיבים במשך שעות רבות לשיעורי תורה ומוסר. מתברר, שהתשובה היא התרופה בעלת העוצמה הגדולה ביותר למחלת הפשע והסמים.
קשה מאד לצאת ממעגל הפשע. אנשים מנסים לצאת ושוב נכשלים, מנסים להתגבר ולעתים אף מצליחים לתקופה מסויימת, אך שוב נופלים. כשהיצר מתגבר לפתע, אין הם מצליחים לבלום אותו. אצל אנשים אלו היצר חזק מן הפחד מהעונש אם ייתפסו, ומן הבושה. חינוך לאזרחות ולערכים, לא פועל על אנשים שהתגלגלו לעולם הפשע. רק תשובה אחת מוכיחה את עצמה: חזרה בתשובה.
סוד זה כבר גילו לנו חכמים - "אמר הקב"ה: בראתי יצר-הרע, בראתי לו תורה תבלין" (קידושין ל:). התורה היא הרפואה ליצר-הרע. האמונה בד' וההכרה שיש מנהיג לעולם שיודע הכל - "דע מה למעלה ממך: עין רואה, אוזן שומעת וכל מעשיך בספר נכתבים" (אבות ב ; א), האמונה בד', הרוצה בתשובה והמקבל שבים, גם את אלו שעברו עבירות חמורות מאד, שתשובתם תתקבל באהבה, נותנת לאדם כח ועוצמה להתגבר על יצרו, להשתנות ולהיות לאדם אחר. רק יראת ד' הגדול, יש בכוחה לבלום את היצרים הגדולים של אלו שהורגלו לחטוא. רק אהבת ד', ואמונה בד' המקבל את השבים באהבה, יש בכוחה למשוך את האדם לדרך טובה. מול יצרים גדולים מוכרחים להעמיד דרך גדולה, דרך בעלת עוצמה, דרך שתכריע ותנצח את התאוות, דרך שתמלא את האדם תוכן גדול, מושך, סוחף ומדביק. וזהו כוחה של תורה, תורת ד'.
בביקורי אותם בכלא, פגשתי באנשים מוכי גורל, שבויים בידי כוחות אפלים, מיואשים מהסיכוי לצאת מהסיחרור ולעלות לדרך חדשה. כך הם רואים את עצמם, וכך מסתכלת עליהם החברה. אין הם רואים דרך יציאה, אין הם רואים מי שיוציאם, שיעזור להם לצאת מהתסבוכות, מי שיגן עליהם. רק אלו שהאיר בהם זיק האמונה בד' והם מתחילים לשאת את עיניהם לשמים, יש להם במה להיאחז, והם נוכחים שיש במי לבטוח ושיש למי לקוות. אלה, מצליחים אט-אט לצאת מהבוץ, אלו מצליחים להשתקם ולבנות חיים חדשים.
ואמנם ישנם אנשים, שהגיעו לכדי הידרדרות נוראה, למ"ט שערי טומאה, ובכח החזרה בתשובה לאמונה ולתורה, הם הצליחו לצאת ולהיבנות מחדש. זהו אחד מהפלאים של כוחה של תשובה. לא יפלא מדוע שלטונות הכלא מסייעים כל-כך למדרשה התורנית שבכלא. כל הכבוד לרבנים ולמדריכים של המשטרה ולתנועת "ממעמקים", שעוסקת בשיקום האסירים.
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il