בית המדרש

  • שונות
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לעילוי נשמת

יוסף בן גרסיה

ההתקפות עלינו מלמדות על עוצמת כוחנו

undefined

הרה"ג זלמן ברוך מלמד שליט"א

י"ז בכסלו ה'תשנ"ו
2 דק' קריאה
מסע ההכפשה נגד הציבור הדתי הלאומי ונגד רבניו הגדולים והדגולים מצער ומכאיב להרבה אנשים, וגורם להם חלישות הדעת, אבל אני שואב ממנו דוקא חוזק ובטחון, כי ההתנפלות הזו על הרבנים מראה את התעצמות כח התורה בציבור הדתי הלאומי ואת התחזקותו של הציבור. אמנם הציבור הדתי הלאומי לא גדול בכמות, אבל איכותו נמצאת בעלייה תלולה שגורמת לדאגה בקרב הגוש החילוני השמאלני.
כי בעוד השמאל נמצא במשבר אידאולוגי שהולך ומעמיק, הציבור הדתי הולך ומעמיק את ערכיו ומפתח חברה ערכית מוסרית אידיאליסטית, בעלת מוטיבציה יהודית דתית ציונית עמוקה. תהליך זה מדאיג את השמאל, הוא אינו מוצא דרך עניינית להתמודד עם הציבור הדתי, וזה שנים שהוא נמנע מלהפגש איתו, כדי להחליף דעות, ללבן השקפות ולבחון את המשותף ואת המפריד. ועל-כן הקיצוניים שבו ממציאים עלילות שווא ושקר שאין להם כל אחיזה במציאות ומבזים את הרבנים שאין בהם כל רבב ב"ה.
המסע התקשורתי נגד הציבור הדתי והרבנים, והרוח הרעה שבתקשורת, אינם מבטאים את עמדות הציבור הרחב. התקשורת נמצאת בידי קבוצה מצומצמת של עיתונאים בעלי דעות שמאלניות קיצוניות, ואינה מייצגת את דעות הציבור המגוונות, אלא את הקצה השמאלי ביותר של המפה הפוליטית. אין זה פלא שכך הדבר, כי אופי התקשורת כפי שהיא היום, מרחיק ממנה כל אדם ערכי בעל מידות, בעל עין טובה ולב טוב, שאינו רכלן ואינו חטטן, ואינו אוהב להתעסק בגילוי החסרונות והרעות שיש אצל אחרים. חבל שזה המצב בתקשורת, אבל שינוי פני התקשורת הוא נושא לעצמו. לעלילות השווא של התקשורת אין כל אחיזה במציאות, וההסבר היחידי להשתלחויות ברבנים ובציבור הדתי, הוא כי זה נובע מתוך מצוקה של המשתלחים. זה דוקא מראה שהציבור הדתי מתחזק, מתקדם ומתעלה, כח התורה עולה וזה מעודד את אנשי התורה. הגל העכור של העלילות על הרבנים יעבור, והציבור הדתי יצא מחוזק מההתמודדות הזו בכפל כפליים.
בשמחה ובחפץ לב הננו קוראים לכל חלקי הציבור - דתיים וחלוניים, ימין ושמאל - להידבר זה עם זה, כפי שקראנו להידברות כל השנים, ולא נעננו, לצערנו. האחדות היא הדגל אותו נשאנו תמיד. מי יתן וייפתחו הלבבות ונוכל לשבת יחדיו ולבחון הדרכים איך לשמור על האחדות. נבוא לפגישות אלו מתוך ענווה, מתוך ידיעה שיש לנו מה לשמוע ומה ללמוד, ומתוך ביטחון שיש לנו גם מה ללמד.
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il