בית המדרש

  • פרשת שבוע ותנ"ך
  • בלק
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לרפואת

רוני בת טובה

בלק ובלעם של היום

undefined

הרב דב בערל וויין

תמוז תש"ע
2 דק' קריאה
יש לתורה רלוונטיות גדולה לכל האירועים שמתרחשים היום. התורה איננה ספר היסטוריה אלא ספר על האנושות, על גדולתה ורשעותה, על חוכמתה ועל היצירתיות שלה, על הקטנוניות ועל האווילות שלה. לפיכך מותר לנו לקרוא את פרשת השבוע בהקשר של האירועים בעולמנו היום, ואולי בצורה הכי חריפה, בהקשר של היחסים של העם היהודי ומדינת ישראל עם אויביה והעולם בכלל.
בהנהגתו של משה נלחמו בני ישראל כמה מלחמות באויביהם - עמלק, האמורים, הכנענים, מלך הבשן ועוד - ויצאו מנצחים מכל העימותים הפיזיים האלה. בלק מלך מואב חושש להתעמת עם בני ישראל ישירות בשדה הקרב, ולכן הוא מוצא אסטרטגיה חדשה שתוביל להשמדת היהודים. הוא שוכר מומחה לתקשורת, בלעם, כדי שינהל מלחמת יחסי ציבור נגד זכותו של העם היהודי להתקיים. אולי הוא לא יובס במלחמה, אבל אפשר לקלל אותו בעיני העולם. אם נדבר על בלעם במונחים של ימינו, הוא האו"ם, ועדות זכויות, האיחוד האירופי, שוברי הסגר הימי, ארגונים ללא מטרת רווח, פעילי זכויות אדם והעולם האקדמי והספרותי.
לבלק אין שום בעיה לממן את המאמצים של בלעם - קרן בלק החדשה. הפרוזה והשירה של בלעם הן מהיפות בכל התורה. הוא גיבורם של האינטלקטואלים, יועץ למלכים ושליטים, המומחה הגדול ביותר, אך במציאות אין הוא אלא חליפה ריקה. בלק משוכנע שאם הוא לא יצליח להשמיד את העם היהודי בתוקפנות ישירה, בלעם יצליח באמצעות עורמה, שקרים, דמוניזציה ודה-לגיטימציה. בלעם הוא נשק ברירת המחדל של בלק נגד משה ובני ישראל.
הקב"ה מתערב בתוכנית של בלק. בלעם מתגלה כבלתי מהימן לחלוטין בכל מה שנוגע לבלק. בלעם נותן לבלק עצה ומספר לו כיצד יוכלו נשות מדיין ומואב לפתות את בני ישראל לחטוא ובדרך זו להביא עליהם את זעם האל.
בני ישראל נפגעים מעצותיו של בלעם, אבל את המטרה העיקרית שלו, להשמיד את עם ישראל, הוא לא מצליח להשיג בגלל התערבות משמים. העלבונות שלו הופכים לשבחים, ומחשבתו הרשעה הופכת לאות של כבוד ע"י משה וישראל, וכך היא גם מתועדת בתורה.
המזימה המבטיחה של בלק לא השיגה את מטרתה, ובסופו של דבר הוא ועמו וגם בלעם רק ממיטים מוות וחורבן על עצמם.
השמדת היהדות והעם היהודי תמיד הייתה מטרתם של רבים כבלק וכבלעם. אנשים כאלה קיימים גם היום, והם עדיין עמלים בכל כוחם להשיג את המטרה הנפשעת הזאת. עם זאת, אנחנו, עמוק בנשמתנו, יודעים שהקללה תהפוך לברכה, ובסופו של דבר השנאה תדעך ותתפוגג. מי יתן ונזכה להפוך גם היום את דבריו של כל "בלעם" למילות ברכה, כפי שקרה לדברי אותו בלעם הרשע לפני שנים רבות מאוד.
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il