בית המדרש

  • מדורים
  • נושאים נוספים
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לרפואת

יעל בת רבקה

לקנות ארבעת המינים לילדים?

האם מוטלת עלי חובה לקנות ארבעת המינים לכל בני ובנותיי? אם כן, מאיזה גיל? אני אברך וגם עובד חלקית לפרנסת המשפחה, ועבורנו זה נטל כלכלי גדול.

undefined

הרב אליקים לבנון

תשרי תשע"א
2 דק' קריאה
שאלה:
האם מוטלת עלי חובה לקנות ארבעת המינים לכל בני ובנותיי? אם כן, מאיזה גיל? אני אברך וגם עובד חלקית לפרנסת המשפחה, ועבורנו זה נטל כלכלי גדול.

תשובה:
בראשונה, מספר כללים: אין חובה על אב לקנות ארבעת מינים לבניו. חובתו לדאוג שהם יקיימו מצוות נטילת לולב. חובה זו היא על הבנים בלבד, מפני שמצוות נטילת לולב היא מצוות עשה שהזמן גרמא, נשים פטורות מחובה לקיימה. נשים אשכנזיות נוהגות ליטול לולב ולברך, עפ"י הפוסקים הסוברים שאשה רשאית לברך על מצוות עשה שהזמן גרמא, למרות שהיא פטורה מחובת קיומה. נשים ספרדיות הנוהגות כשיטת השו"ע, אינן מברכות. (יש נשים ספרדיות הנוהגות גם הן לברך, כאשכנזיות).
אם כן, לשאלתך: כאמור, גם לבנים בני המצוה או הצעירים יותר, אין חובה לקנות ארבעת המינים. אפשר וצריך לתת להם את ארבעת המינים שלך, כדי שיטלו ויברכו. ביום חמישי, שהוא יו"ט ראשון של החג, חייבים להקנות להם במתנה את ארבעת המינים כדי שיוכלו לברך, על פי הפסוק: "ולקחתם לכם ביום הראשון" וכו', ביום זה ארבעת המינים צריכים להיות "שלכם", ואין מברכים על מה שמקבלים בהשאלה. אכן, דין זה מעורר בעיה, מפני שילדים שהגיעו לגיל מצוות יכולים "לקנות" את ארבעת המינים, ואח"כ "להקנות" שוב לאביהם. אבל ילדים קטנים, מתחת לגיל מצוות, יש אפשרות לתת להם את ארבעת המינים במתנה, אך הם אינם יכולים לחזור ולהקנותם לאביהם. אפשר לדאוג שכל בני הבית הגדולים יצאו ידי חובה, ואח"כ להקנות לקטן כדי שיברך על נטילת לולב.
כל זאת, מבחינה הלכתית. אך כעצה טובה הנני מעודד אותך לחסוך בהוצאות אחרות, ולא לחסוך בקניית ארבעת המינים לילדים. ילד בגיל 5-6, מאושר מכך שאבא קונה לו ארבעת המינים לעצמו. זה מעודד אותו לבוא לתפילה, "כמו גדול", הוא מרגיש כבוד, יחס, הערכה של ההורים אליו. אם אנו רגילים לקנות לילד כדור משחק כפרס, או ממתק, רכישת ארבעת המינים עולה לאין ערוך בחשיבותה. היא גורמת לילד לכבד את המצוות, ולדעת שבחיינו, מצוה שוקלת פי כמה יותר מכדור רגל. אין צורך לקנות לילד סט מהודר במחיר גבוה. אפשר לקנות לו סט כשר, לפי המצוי בשוק, בזול.
לתשומת לב : אם הנך בוחר בדרך זו, לקנות לילדיכם את ארבעת המינים, הם חייבים להיות כשרים לברכה. מצוות החינוך פירושה, לתת לילד לקיים את המצוה, בדיוק כפי שאנו המבוגרים חייבים בה. זה לא רק ענין של "הרגל" לקיים, שאז אפשר היה לתת לילד לימון דומה לאתרוג, כדי ש"יתרגל" לברך. המצוה על האבא היא, לתת לו לקיים מצוה כהלכתה. כאמור, לעצמך הנך יכול לדאוג למינים מהודרים בכשרותם, ולילדיך, לקנות ברמת כשרות מינימלית.
ובאותו ענין: ילדים אוהבים מאד לישון בסוכה. עבור ההורים זוהי עבודה רבה, להוציא מזרונים וכלי מיטה וכד', וגם לדעת שהילדים "יחגגו" בסוכה עד שעה מאוחרת מהרגיל. אבל השינה בסוכה היא חינוך לילדים, להרגיש את המיוחדות של חג הסוכות ולשמוח בקיום מצוות חביבות אלה .
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il