בית המדרש

  • אבידה ומציאה
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש להצלחת

עם ישראל

ציוד צבאי מוזנח

undefined

הרב ניר אביב

איר תשע"א
2 דק' קריאה
בבסיס שלי יש מגורי בנים. לפני כ - 4 חודשים כל החטיבה עזבה, והחדרים נשארו ריקים, פתוחים ופרוצים לכל. מצאתי שם מספר מחסניות ריקות. לי "נעלמו" מחסניות, ואני צריך להזדכות על מחסניות, האם מותר לי לקחת את המחסניות הזרוקות באחד החדרים הללו, ומה בדבר שאר הציוד הזרוק שם, מותר לי לקחת אותו?

תשובה:
כל חייל מקבל ציוד מן הצבא על מנת להשתמש בו ולהשיבו בסיום תפקידו, ובזמן זה הוא בגדר "שומר" ונושא באחריות לציוד שלו. במידה והחייל מאבד ציוד יש מצוה להשיב לו את האבידה. במקרה שלנו, מדובר בבסיס שננטש ובלתי אפשרי לאתר את החייל שאיבד ולא ניתן לקיים מצות השבה, וגם נראה שקיים בזה ייאוש בעלים.
מבחינת הנהלים, הצבא עובד בצורה מסודרת של רישום הציוד וכל יחידה חותמת בקבלת הציוד ומזדכה במסירתו. במידה ויש חוסרים, מפקד היחידה עומד למשפט צבאי על אי החזרת כל הציוד עליו חתם ברמה היחידתית ('עולה מת"ש') ומשלם לצבא עבור החוסרים. לכן, לצבא אין כאן חוסר ממוני. כמו כן הסביר לי קצין תחזוקה שלצבא אין הקפדה אצל איזה חייל נמצא הציוד, העיקר שישתמשו בו לצורך צבאי, ושבסך הכל לא יחסר ליחידה (ואם בסופו של דבר יחסר לה ציוד מפקדה יעמוד למשפט כאמור). ברוב המקרים אין גם למי להחזיר בתוך היחידה משום שלמי שתחזיר (מ"פ, רס"פ, קת"ח) לא תקיים מצות השבה כי קרוב לודאי שיספח זאת לאוצר הפרטי או הפלוגתי שאתה מהווה חלק ממנה. לכן הינך יכול לשמור אצלך את הציוד הנצרך לך בתקופת השירות, ומה שלא נצרך עליך למסור לאחד מהנ"ל על מנת לאפשר שימוש לחייל אחר הנצרך לציוד זה.
אולם, יש לחלק בין צל"מ לציוד רגיל, ציוד צל"מ ודאי שצריך להחזיר לצבא משום שיש כאן עניין בטחוני שהצבא מקפיד עליו. ובמידה וחייל עלה מת"ש על ציוד כזה, ואחר כך מצא אצלו את הציוד עליו למוסרו לצבא ולדרוש את כספו בחזרה.
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il