בית המדרש

  • מדורים
  • ענג שבת
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש להצלחת

עם ישראל

גליון מס' 1047

כי אתם עוברים את הירדן

undefined

יוסי דוד

אב תשע"א
נקודת חציית הירדן של בני ישראל מזוהה על פי רוב ב"קסר אל יהד" סמוך ליריחו צפונית לים המלח. פרוש השם הוא ארמון או מצודת היהודים מה שמגביר את הקשר לארוע חשוב שעברו היהודים במקום זה. כיום הגישה פשוטה יותר מבעבר לקודת החצייה ויש בה אף שירותים לתייר. בנקודה זו אפשר גם לקרוא את סיפור פרידתו של אליהו הנביא מתלמידו אלישע ולספור כמה פעמים הירדן נחצה וכיצד הראה אליהו לצעירים המציקים כי אלישע ממשיך את דרכו ואפי' פי שניים.
לנוסע מנקודה זו צפונה, על כביש 90 יתחוור כי לאחר קילומטרים רבים מופיעים שלטים שמציינים את גשר דמיא - אולי אדם העיר. כך מתאר ספר יהודע את התיבשות הירדן בימי הקציר כאשר הירדן בשיא כוחו עם הפשרת השלגים בצפון !מאוד מסתבר כי בני ישראל חצו את הירדן במספר נקודות ולא בטור עורפי, דבר שהיה מאריך ומסבך את התהליך. כשמביטים מערבה ניתן לראות כוכים ומערות במצוק שמעל יריחו. מערות אלו בוודאי דומות למציאות שבהן נתקלו מרגלי יהושע ובהם נשארו כעצת רחב עד שוב הרודפים.
נסיים בסיפורו של ר' זירא בעלותו לארץ ישראל. רוחב הירדן ועומק המים ממש מפתים להשתמש בחבל המתוח לאורך נקודת החצייה [ראו בעצמכם!] לא לחינם ענה ר' זירא לצדוקי - למה לי לחכות למעבורת, אם מקום שגדולי האומה לא זכו להכנס אליו, אני אתפנק ואחכה למעבורת? אשתמש בחבל ואסתכן בהרטבות קלה!
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il