בית המדרש

  • שבת ומועדים
  • מהלך הסדר
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לרפואת

יהודה חיים בן שרה

ליל הסדר

מדוע נקרא ליל הסדר בשם "ליל הסדר", הרי הוא הלילה הכי 'לא מסודר'. שכן כל הזמן משנים את סדרי הסעודה על מנת שישאלו הילדים?

undefined

הרב חנניה מלכה

ניסן תשע"ב
2 דק' קריאה
"מְשַׁנֶּה עִתִּים וּמַחֲלִיף אֶת הַזְּמַנִּים וּמְסַדֵּר אֶת הַכּוֹכָבִים. בְּמִשְׁמְרוֹתֵיהֶם בָּרָקִיעַ כִּרְצוֹנוֹ" (תפילת ערבית)


שאלה
מדוע נקרא ליל הסדר בשם "ליל הסדר", הרי הוא הלילה הכי 'לא מסודר'. שכן כל הזמן משנים את סדרי הסעודה על מנת שישאלו הילדים?

יציאת מצרים לא לפי הסדר
מצד הסדר הרגיל בני ישראל לא היו ראויים לצאת ממצרים, כיוון שסדר הבריאה הוא שבעבור זכות זוכים במתנה, ועל חובה מקבלים עונש, כמו שמבואר בקריאת שמע,
"וְהָיָה אִם שָׁמֹעַ תִּשְׁמְעוּ אֶל מִצְוֹתַי...וְנָתַתִּי מְטַר אַרְצְכֶם בְּעִתּוֹ...הִשָּׁמְרוּ לָכֶם פֶּן יִפְתֶּה לְבַבְכֶם...וְחָרָה אַף יְהֹוָה בָּכֶם וְעָצַר אֶת הַשָּׁמַיִם" (דברים יא, יג - יז).

ומכיוון ש"מתחילה עובדי עבודה זרה היו אבותינו במצרים" (הגדה של פסח) עצם גאולת ישראל והוצאתם מארץ מצרים, שהייתה בליל הסדר, היא עצמה דבר שהוא לא בָּסֶדֶר הנכון של הבריאה.

היווצרות עם ישראל אינה לפי הסדר
אם נעמיק בתהליך היווצרותו של עם ישראל נראה שכבר מן הראשית ישנן תופעות לא לפי הסדר הנכון. מצד ה'סדר', עם ישראל בכלל לא היה אמור לקום, שכן שרה אימנו הייתה עקרה, כפי שמבארת הגמרא, "אמר רב נחמן אמר רבה בר אבוה: שרה אימנו איילונית (איילונית היא אישה שאין לה רחם) הייתה, שנאמר: "ותהי שרי עקרה אין לה ולד, אפילו בית ולד (רחם) אין לה" (יבמות סד:). וכן רחל ורבקה אימותינו אף הן היו עקרות. כך שמצד הסדר הטבעי עם ישראל בכלל לא היה אמור לקום.

אין מזל לישראל
אחד הכיוונים של סדר הבריאה הרגיל הוא המזל.
מקצוע האסטרולוגיה יודע לזהות על פי תנועת הכוכבים וסדר עמידתם בשמים את העתיד לקרות. אברהם אבינו היה אסטרולוג והיה מבין במדע האסטרולוגיה, וכשה' הבטיח לו זרע, אמר לו אברהם שלפי סדר הכוכבים הוא רואה שלא יהיה לו בן: "אמר (אברהם) לפניו (לפני הקב"ה): רבונו של עולם, נסתכלתי באיצטגנינות שלי (במזל שלי), ואיני ראוי להוליד בן. אמר ליה: צא מאיצטגנינות שלך, שאין מזל לישראל. מאי דעתיך (למה אתה חושב שלא יהיה לך בן) דקאי צדק במערב, (בגלל שראית את כוכב צדק בצד מערב), מהדרנא ומוקמינא ליה במזרח (אני, הקב"ה, אחזיר אותו למזרח)" (שבת קנו.). הגמרא מביאה סיפור זה לראיה שאין מזל לישראל, כלומר, עם ישראל הוא מעל הטבע.
מסדר את הכוכבים ברקיע כרצונו
את העניין הזה אנו מזכירים בכל ערב בתפילת ערבית בברכה הראשונה, ואנו אומרים שהקב"ה "מְשַׁנֶּה עִתִּים וּמַחֲלִיף אֶת הַזְּמַנִּים וּמְסַדֵּר אֶת הַכּוֹכָבִים. בְּמִשְׁמְרוֹתֵיהֶם בָּרָקִיעַ כִּרְצוֹנוֹ". כלומר שלמרות החוקיות הרגילה של הטבע, שעל ידי תנועת הכוכבים ניתן לזהות אותה, יש את הקב"ה שהוא מעל החוקיות הזו. הוא מחולל את החוקיות הזו ובידו לשנותה, שכן הוא "מְסַדֵּר אֶת הַכּוֹכָבִים. בְּמִשְׁמְרוֹתֵיהֶם בָּרָקִיעַ כִּרְצוֹנוֹ". ומכיוון שישראל מתפללים וקשורים אל הרצון של ה', אין מזל לישראל.

ליל הסדר
הסדר של עם ישראל הוא לא רגיל. אנחנו עם מיוחד עם סדר מיוחד, סדר אלוקי. כל האומות שהיו קיימים ביציאת מצרים נעלמו מעל במת ההיסטוריה. העם היחיד ששרד הוא עם ישראל שהוא מעל הסדר הטבעי. (כמו שמבואר הדבר בספר הכוזרי מאמר שני, אות לג).

לסיכום
בליל הסדר, בו אנו חוגגים את גאולתנו ומודים ליושב במרומים על השגחתו עלינו, אנו מבטאים בצורת הסעודה (הלא מסודרת שלנו) את העניין שעצם ההנהגה שלנו היא מעל הסדר. יש סדר טבעי לכל העמים ויש את "ליל הסדר!" לעם ישראל.
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il