בית המדרש

  • לזמן הזה - יום ירושלים
לחץ להקדשת שיעור זה
יום ירושלים תשס"א, בישוב בית אל וישיבת "מרכז הרב"

וממנה ייוושע

undefined

הרה"ג זלמן ברוך מלמד שליט"א

3 דק' קריאה
צמיחה מתוך הקשיים
"זה היום עשה ה' נגילה ונשמחה בו" (תהילים קיח, כד), ובשנה הזאת "וגילו ברעדה" (שם ב, יא). אנחנו נמצאים בעיצומה של מלחמה, מלחמת טרור (נאמר בעיצומה של האינתיפדה השניה). היום הובאו לקבורה הרוגי הטרור בנתניה והרוג מנווה צוף והלב כואב. חכמינו לימדו אותנו: "אם ראית אומות מתגרות זו בזו צפה לרגליו של משיח" (בראשית רבה מב, ד), ובאופן מיוחד יש לומר כי אם ראית אומות מתגרות בישראל צפה להתחדשות של גאולה. אין מי שיודע לאן יובילו ההתרחשויות הללו. הדברים לא מסורים בידינו ואנו מסתכלים במבט של אמונה ויודעים בוודאות שכל דעביד רחמנא לטב עביד (ברכות ס, ב). עלינו להיות מוכנים ולצפות שמהצרה הזאת תבוא ישועה.
מלחמת ששת הימים באה עלינו בהפתעה. לא היינו מוכנים לה ולא היינו מוכנים למתנה הגדולה שקיבלנו. אילו היינו מוכנים, אילו היינו יודעים ומצפים למתנה הגדולה הזאת, היינו יודעים לנצל את שעת הכושר ולקבוע עובדות בירושלים, בהר הבית ובמרחבי ארץ ישראל. אבל לא היינו מוכנים. עשינו, אבל לא עשינו כל מה שהיינו יכולים לעשות. לפני מלחמת ששת הימים היו שנים קשות, שנים של טרור והתקפות מחבלים והאווירה הייתה פסימית. לפתע, בתוך שלושה שבועות פרצה מלחמה והקב"ה זיכנו בניצחון עצום, הדפנו את אויבינו וכבשנו את ירושלים ומרחבי ארץ ישראל. כעת עלינו ללמוד מן הניסיון ולהיות מוכנים שיכול להיות שהמאורעות הללו יביאו אותנו להזדמנות חדשה של חיזוק אחיזתנו בארץ ישראל, בירושלים ובהר הבית. ירושלים היא רק שלנו, לא שייכת לאף דת אחרת, רק לדת שלנו! הר הבית הוא מקום בית מקדשנו. אין שם מקום לזרים, לא לשועלים, ולא לזרים אחרים!
הנהגת ישראל הראויה
עברה תקופת הגלות בה התחבאנו, הסתתרנו, וחיכינו עד יעבור זעם. לא יכולנו אפילו להתגונן. כעת אנחנו בשלב חדש של גאולה, ומכל צרה יוצאת ישועה, כל צרה יוצרת שעת כושר לעלייה חדשה בגאולה. זה המבט המאיר של בית מדרשנו, של מרן הרב. אסור לנו להירתע מכל קושי, ועלינו להמשיך בדרכנו ביתר נחישות וגבורה.
הטרור המתמשך מאז ראש השנה הביא להתפכחות הציבור הרחב. כעת הציבור הולך ומבין יותר ויותר את הטעות הנוראה של הסכמי אוסלו. לדאבוננו, אצל המנהיגות בישראל וגם אצל הפיקוד הבכיר בצה"ל ובשב"כ, ההתפכחות מאשליית אוסלו איטית מאוד. הם עדיין מסובכים בקורי האשליה של אוסלו ואינם מסוגלים להשתחרר מהם. אני חושב שאלו אשר נגועים בנגיף האיידס של אוסלו הם חשוכי מרפא. הם לא יוכלו להוציא את המדינה מהמערבולת שדרדרו לתוכה את המדינה. יש קשר הדוק בין ההתרחקות מהאמונה, מהיהדות, מקדושת ארץ ישראל וקדושת העם, לבין הנפילה לדמיונות של הסכמי אוסלו. אם לנשים ביישובי יש"ע יש עוז לנסוע בלי שכפ"ץ ובמכונית שאינה ממוגנת ירי ולחיילים אסור לעשות זאת - זה אומר שיש משהו משובש מאוד בתפיסה של המנהיגות. תיקון המצב יבוא רק על ידי העמדת אנשי אמונה הנאמנים לתורה, לעם ולארץ בראש המדינה. רק מנהיג אמיץ שיאמר 'אחרי' ויתייצב בראש המחנה ולא מאחוריו, יקדם את המדינה לעתידה הגדול. כאן, בבית המדרש הזה, יש הרוח הגדולה של האמונה ומתוכה נמשכת הרוח הגדולה של הגבורה והביטחון. מהישיבה כאן ומכל שלוחותיה, מתפשטת רוח הגבורה לכל מתיישבי יש"ע בחבל עזה, בחברון, בבנימין, בשומרון, וכל מקום ומקום.
אנחנו צריכים להתכונן לשעה שבה הציבור יבקש גודל של אמונה ורוח של גבורה ועלינו יהיה מוטל להאיר את האור הזה. פה, בבית המדרש הזה, בראשותו של מורנו ורבנו ראש הישיבה שליט"א, כבוד הגאון הרב שפירא, שה' יאריך ימיו בטוב ובמלוא הכוחות. וכאן המקום לשיר "ימים על ימי מלך תוסיף שנותיו בכל דור ודור" (תהילים סא, ז).
מורנו ורבנו ראש הישיבה עומד בראש המחנה הנאמן לתורה ולארץ ישראל. הוא מצמיח פה בישיבה את המנהיגים האמתיים של הדור. חזק ונתחזק בהודאה על העבר ובאמונה על העתיד ובשם ה' נעשה ונצליח.
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il