בית המדרש

  • מדורים
  • מאמרים נוספים
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לעילוי נשמת

הרב איתם ונעמה הנקין הי"ד

על הגאון הרב איתם הי"ד

undefined

הרב יואל קטן

תשע"ו
3 דק' קריאה
בחול המועד סוכות נרצחו הרב איתם הנקין ורעייתו נעמה, ה' ייקום דמם, בדרך מאלון מורה שבשומרון לביתם בנריה שבבנימין. בדרך נס לא נפגעו ארבעת ילדיהם.
כל בית ישראל בכו את השריפה אשר שרף ה', זוג צעיר ומוצלח ונעים בתחילת דרכו, שמותיר אחריו יתומים קטנים והורים שכולים ומשפחה אבלה וחברים המומים. נורא, נורא.
אולם לא כולם יודעים, ולא כולם שמו לב בין השיטין של דברי ההספד שנאמרו בסגנון מתון ומאופק, שמדובר על הרבה יותר מזה. הרב איתם היה גאון בכישרונותיו, יוצא מן הכלל בזיכרונו, מופלא בארגון ידיעותיו ובסדרי לימודיו, חריג בידענותו ובהיקף תחומי התעניינותו. בחייו הקצרים, לא מזמן החל את העשור הרביעי לחייו, הספיק לכתוב שלושה ספרים חשובים.
האחד, 'לכם יהיה לאוכלה', הוא ספר למדני-הלכתי על הנושא הסבוך של הלכות תולעים ותערובותיהם. בו הוא חודר לעומק הסוגיות ומגיע למסקנות לא-מקובלות (רובן לקולא), מבוססות ומלומדות, עד שהגאון הישיש הרב אביגדר נבנצל שליט"א, רבה של העיר העתיקה, כתב לו בהסכמתו שהוא עבר על כל הספר ואין לו מה להעיר, ושהוא מסכים להכרעות שבו. ואת הספר הזה כתב אברך בן 25!
השני הוא 'להכות שורש', ספר היסטורי-עיוני שמתאר את קשריו של הרב קוק עם הקק"ל, ובו הוא מגלה פנים חדשות בתולדותיו של הראי"ה זצ"ל כאיש ציבור מחושב ותקיף, שעמד על משמרת שמירת ההלכה בשטחי הקרן הקיימת בפרט ובפרהסיה היישובית בכלל. חלק מהחומר ההיסטורי מצא הרב איתם בגנזכים ובמחסני ספריות – מתי הספיק לעשות את כל המלאכה הזאת?
הספר השלישי - עדיין לא זכינו לאורו. מדובר בספר למדני-עיוני על הלכות שבת ששמו 'אש תמיד' (א"ש – איתם שמעון), שאמור היה לצאת בקרוב. כשיֵצא לאור בעז"ה הוא יהיה נר תמיד למחברו, שם עולם אשר לא ייכרת.
נוסף על כך כתב עשרות מאמרים למדניים-הלכתיים והיסטוריים-תורניים בכתבי עת שונים ובראשם 'המעין', כאשר כל מאמר הוא פנינה ספרותית ותורנית מבחינת ההיקף והידע והסגנון והתוכן והבהירות והמסקנות המשכנעות, שפתיים יישק משיב דברים נכוחים.
כל מי שנתקל באחד ממאמריו התרשם, התפעל, סיפר על כך לחבריו, וכך התרחב מאוד מעגל אלו שהכירו את הכוכב העולה הזה מפי כתביו, וראו בעיניהם ענף פורח, עץ מלבלב, אילן שעומד להיות גבוה משכמו ומעלה מכל חבריו. הרב איתם השתתף בקביעות בפורום התורני של 'אוצר החכמה' שעוסק בענייני ספרים ומחברים, והיה מראשי המדברים בו.

רב ומורה ואב ולוחם
יותר מזה, בימים האחרונים אני נתקל בעוד ועוד חוקרים תורניים ואנשי תורה בכלל שנהנו ממנו עצה ותושייה, שלחו לו מיילים עם בקשה לברר פרט מסוים באחד ממאמריו, או למסור להם מידע תורני-ספרותי כלשהו, ולכולם השיב הרב איתם במהירות, בענווה, כשהוא מגלה ידע מקיף והבנה חודרת, עם כבוד רב לתלמידי חכמים מכל המגזרים ולכל דעה תורנית.
חלק מאותם מכותבים לא האמינו כשנודע להם שהגאון הצעיר שעמו התכתבו חצה רק לאחרונה את גיל השלושים, ועוד הספיק לשרת בגולני במסגרת ישיבת ההסדר 'ניר' בקריית ארבע, ואף לעבור קורס פיקוד שהאריך את תקופת השירות שלו בכמה חודשים, ולהינשא בגיל צעיר-יחסית ולפרנס את משפחתו בהוראה ועריכה ועוד. ואם לכך הגיע בגיל שלושים ואחת – עד כמה היינו כולנו מתמלאים עושר תורני ולמדני והיסטורי וחינוכי בזכות הגאון הזה שעדיו היה לגדולות ונצורות. כמה דיו נשאר עוד בקולמוסו שלא נזכה לצערנו ליהנות ממנו!
חז"ל במסכת ראש השנה (כג, א) אומרים על הפסוק בישעיהו (ס, יז) "תחת הנחושת אביא זהב ותחת הברזל אביא כסף ותחת העצים נחושת ותחת האבנים ברזל" - "אמר רבי יוחנן: אוי להם לאומות העולם שאין להם תקנה, תחת רבי עקיבא וחבריו מה מביאים? ועליהם הוא אומר: 'וניקיתי - דמם לא ניקיתי, וה' שוכן בציון' (יואל ד, כא)". אכן, אין להם תקנה לאומות העולם, ובתוכן בעיקר לשכנינו הרעים, על הריגת יהודים בכלל – ועל פגיעה בגדולים ובמיוחדים ובמופלאים כאלו בעיקר.
אחריו ראוי לשורר את דברי הקינה 'מי יתן ראשי מים': "עָלְתָה לָהּ [התורה] לַמָּרוֹם לִמְקוֹם מְדוֹרָהּ/ עִם תִּיקָהּ וְנַרְתִּיקָהּ וְהַדוֹרְשָׁהּ וְחוֹקְרָהּ/ לוֹמְדֶיהָ וְשׁוֹנֶיהָ בְּאִישׁוֹן כְּמוֹ בָאוֹרָה/ שִׂימוּ נָא עַל לְבַבְכֶם מִסְפֵּד מַר לְקָשְׁרָה!/ כִּי שְׁקוּלָה הֲרִיגָתָם לְהִתְאַבֵּל וּלְהִתְעַפְרָה/ כִּשְׂרֵפַת בֵּית אֱלֹקֵינוּ הָאוּלָם וְהַבִּירָה... וְאֶסְפְּדָה וְאֵילִילָה וְאֶבְכֶּה בְּנֶפֶשׁ מָרָה/ וְאַנְחָתִי כָּבְדָה מִבֹּקֶר עַד עָרֶב/ עַל בֵּית יִשְׂרָאֵל וְעַל עַם ה' כִּי נָפְלוּ בֶּחָרֶב".
ינעמו לרבי וידידי הרב איתם רגבי עפרה של ארץ ישראל, ובנחמת ציון וירושלים, והמשך פריחת התורה והעם והארץ, ננוחם.
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il