בית המדרש

  • משפחה חברה ומדינה
  • דמוקרטיה
לחץ להקדשת שיעור זה

חקירת רה"מ - לצחוק או לבכות?

undefined

הרב רצון ערוסי

שבט תשע"ח
3 דק' קריאה 13 דק' האזנה
שואלים אותי מה יחס משפט התורה, על המלצות המשטרה להעמיד את ראש הממשלה לדין בגין חשדות לעברות שוחד. האמת שאינני יודע אם לצחוק או לבכות.
מצד אחד, אולי נראה לאנשים שזו חגיגה גדולה לדמוקרטיה שאפילו ראש ממשלה אין נושאים פנים ואם הוא חשוד יש צורך להעמידו לדין.
מצד שני, מבחינת ההלכה היהודית, באמת יש לבכות. כי החגיגה התקשורתית הזו היא תעודת עניות קשה מאוד לעם ישראל ולתקשורת. אנו רואים נשיא וראש ממשלה שכבר היה בבית סוהר, ועכשיו מדברים על ראש ממשלה נוסף. ח"ו אולי אנו נמצאים בעידן שעליו אמר הנביא: "שָׂרַיִךְ סוֹרְרִים וְחַבְרֵי גַּנָּבִים כֻּלּוֹ אֹהֵב שֹׁחַד וְרֹדֵף שַׁלְמֹנִים".
לצערנו הרב, גם אם נניח שראש הממשלה יצא חף מפשע וזכאי, המשטרה תצא פגועה מאוד וזה הרס גדול למבנה הממסדי שמנהיג את החברה. כיוון שאם המלצתה תידחה על ידי היועמ"ש או על ידי ביהמ"ש העובדה שכל העניין הזה היה מלווה בתקשורת מאוד רעשנית סביב העניין וגם בגלל שבסופו של יום מתברר שהעד המרכזי נגד ראש הממשלה הוא נוגע בדבר. אדם אשר מתחרה על כיסא ראש הממשלה ומשמש כעד מדינה. כל זה מטיל ספק על האמיתות של המשפט והממסד הישראלי.
לא יתכן מצב כזה בלי קורבנות. אם ראש הממשלה יורשע זה קורבן עצום וגם הכפשת המוסד 'ראש הממשלה' זה קורבן עצום. אם הוא לא יורשע וכל שכן אם היועמ"ש לא יקבל את המלצות המשטרה או אפילו יקבל וביהמ"ש ידחה, המשטרה תוכה שוק על ירך, בגלל שמדברים על עד מרכזי שנוגע בדבר, וכל מיני עדי מדינה, וכן שאומרים שכביכול הפעילו או ניסו להפעיל לחץ על החוקרים, ואז חוששים שהחקירה היא מגמתית וכל הדברים האלה באים במשפט. אנו זקוקים למשטרה טובה וחזקה. אי אפשר לקיים חברה בלי שופטים ושוטרים צריכים גם את זה וגם את זה.
לא כל משפט וחקירה צריכים להתנהל בדלתיים פתוחות
הדברים שאביא כאן הם בבחינת 'חכמת המסכן בזויה'. תורת ה' היא תורה מופלאה, חכמה ומושכלת מאוד, אבל בעוונותינו נראה כי הדור עוד לא ראוי לה. תורת ישראל אומרת שאנשים בכירים בין אם הם שרים, ראש ממשלה, רבנים, דיינים, שופטים. אם ח"ו משתרכים דרכיהם חייבים להעמיד אותם למשפט ואין הבדל בין אדם לאדם.
אבל תורת ישראל אומרת 'כסהו', אל תלווה את זה בתקשורת, אלא בהצנע. לא כל חקירה ומשפט צריכים להתנהל בדלתיים פתוחות. לא בגלל שמפלים אותם כי דמם סומק טפיה ויש להם איזו שהיא עדיפות על אחרים ח"ו, אלא בגלל התופעות האלה שאנחנו עדים להם. מחר מחרתיים כבר לא יהיה לנו אמון בנושאי משרה ובמוסדות שאותם הם מייצגים. אדם הרואה את כל הדברים המחשידים הללו, שאיננו יודעים אם נכונים או לא נכונים, בסופו של יום הוא סופג ספק עצום ומאבד אמון באנשים ובמוסדות.
לכן תורת ישראל אומרת כסהו. קיים לו דין אמיתי אבל בשקט, כדי לשמור על המוסדות האלה, כי יש חשיבות לקיומם של המוסדות האלה.
כלבי השמירה נגד הדמוקרטיה
הדור עוד לא ראוי להלכה הזו, כי בדורנו חושבים שהדבר הכי אמיתי והכי מבטיח זה התקשורת. הם 'כלבי השמירה של הדמוקרטיה', ככה הם מגדירים את עצמם.
התקשורת הרי ניזונה מהדלפות ומרכילויות. בסופו של יום עיננו רואות, שיש אנשי התקשורת שמדווחים דיווח סולידי, ויש אנשי התקשורת ששומעים את הקונוטציה בדיווח שלהם, הם מתלהמים וכבר לא מדווחים, הם הופכים להיות פרשנים, הם הופכים להיות אפילו שופטים בטרם עת. אנו שומעים ורואים את זה יום יום.
יוצא איפו שגם לטענתם שהם 'כלבי השמירה של הדמוקרטיה'. הם מבצעים משפט שדה שלא כפי הליך משפטי תקין, שבו מביאים את הנאשם לבית הדין, מביאים עדים, חוקרים את העדים ואח"כ מכריעים. הם הורסים את הדמוקרטיה.
משפט שדה לעומת אמת ושלום
צאו וראו, פועל יוצא של התקשורת- ההפגנות. לאיזה הפגנות מגיעים? לא הפגנות שמדברות רק נגד שחיתות, אלא אומרים שם פלוני אשם! פלוני אשם! זה נקרא בית דין שדה. זה אנטי דמוקרטי בעליל! זה אנטי הילכתי בעליל!
חבל שמלכתחילה כשעלה עניין 'המתנות' ואולי עוד לא מאוחר, היה אומר ראש ממשלה את הדברים הבאים, לפי הבנתו, לפי גרסתו. טעות שנטלתי מתנות כאלה ואני אומר לציבור שזה לא על בסיס שוחד. אני כאיש אוהב תנ"ך שכחתי את הפסוק של החכם מכל אדם, שלמה המלך "שונא מתנות יחיה". אבל, מן הרגע שטעיתי וקיבלתי מתנות כאלה, חטאתי, עוויתי, פשעתי במובן המוסרי ואני חוזר בי. אז הדין יתקיים אם באמת היה כאן שוחד או לא.
איזה עוצמה יש לדברים האלה. זה מלכות ישראל. זה ההבדל בין שאול המלך ובין דוד המלך, היכולת להגיד טעיתי זו גדלותו של דוד ולכן הוא נבחר למשיח ישראל. אין איש בארץ אשר יעשה טוב, אין. אם אדם מקבל אחריות, זו עוצמה מוסרית.
מורי ורבותי, על זה ראוי לבכות ולהתפלל לקב"ה שיערה רוחו ממרומים וישיבנו אל תורתנו שהיא אור אמת. על פיה נלך לבטח ולא בדרך הקלוקלת הזו, אשר מזעזעת את אמות הסיפין של החברה הישראלית קורעת אותה, ממאיסה עליה את כל מוסדותיה ואת כל אישיה ואת כל שריה. בשיטה הנוכחית, ספק אם זה אמת, בטח לא שלום ולא שלמות. צריך לבחור באמת אבל בשלום ובשלמות. בשני הערכים האלה יש לתפוס.
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il