בית המדרש

  • מדורים
  • פרשת שבוע
לחץ להקדשת שיעור זה

לימוד השיעור מוקדש לעילוי נשמת

רחל בת יקוט

חברון או ירושלים? חלק ב'

undefined

הרב יוסף כרמל

חשוון תשע"ט
2 דק' קריאה
בפרשת חיי שרה תשע"ט, הבאנו את דברי אנשי חברון, שטענו כי חברון חשובה מירושלים והעלו את ההוכחות הבאות:
א. האבות בחרו לקבוע את דירתם בחברון ולא בירושלים. בחברון גרים יהודים 4000 שנה. בירושלים, רק 3000 שנה.
ב. יהושע בן נון לא יישב יהודים בירושלים אלא שרף את העיר.
ג. פתחו של גן העדן הוא בחברון, לעומת זה פתחו של גיהנום מצוי בירושלים.
ד. מערת המכפלה היא המקום הראשון שנקנה בארץ ישראל על ידי אבי האומה, והיא בבחינת המפתח לקניינה של כל ארץ ישראל, המקופלת, מכופלת תחתיה.
ה. דוד המלך בחר קודם כל בחברון ורק אחר כך עלה לירושלים.

הראי"ה (עיינו באגרות כרך א אגרת לט) הוכיח וביקר קשות את אנשי חברון. הוא לימד אותם כי על פי חכמי האמת, לאחר בנין המקדש בירושלים, גם מערת המכפלה עברה אל הר הבית, לכן קדושת ירושלים כוללת גם את מעלת חברון. הראי"ה גם הזהיר אותם שהעדפת מקום אחר על ירושלים כמוה כהקרבה בבמות, בזמן איסור במות. חטא שהוא בבחינת אביזריהו דעבודה זרה!!!
ננסה להסביר, אם כך, מדוע קדמה חברון לירושלים?
לשיטות ראשונים רבות, אברהם אבינו עלה ארצה פעמיים.
העליה הראשונה מתוארת בפסוקים האחרונים של פרשת נח. בני משפחת אברהם עזבו את אור כשדים, הגיעו לארץ כנען וגרו בה שנים רבות. שיאה של עליה זו, היה בחברון שם נכרתה עם אברהם ברית בין הבתרים. ברית זו נכרתה כאשר אברהם היה בן שבעים. בסופו של דבר בגלל שינויים פוליטיים ואחרים הם נאלצו לחזור חזרה לחרן, ששכנה סמוך לאור כשדים (גבול סוריה טורקיה של היום).
העליה השניה מתוארת בתחילת פרשת לך לך, אז היה אברהם בן שבעים וחמש. שיאה של עליה זו היה בנסיון העשירי - עקידת יצחק על המזבח בראש הר המוריה, בירושלים.
הקשר של עם ישראל לארץ ישראל מבוסס על שני עמודים רוחניים, ברית אבות וזכות אבות (עיינו שבת נה ע"א ותוס' שם ד"ה ושמואל אמר בשם ר"ת). הברית מבטאת את הקשר הסגולי של כל יהודי, באשר הוא, לארץ ישראל. הזכות מבטאת את הקשר הנוצר מתוך בחירת חופשית ועשיית מצוות מתוך מודעות.
הסגולה קודמת לבחירה, היא הבסיס האיתן שאיננו תלוי במעשים ובבחירה חופשית. חברון מסמלת את הסגולה. הבחירה היא הקומה השניה שמעלה אותנו מעלה במדרגות הרוחניות. לכן, חברון - עיר הסגולה קדמה לירושלים - עיר הבחירה, בה נבנה בית הבחירה.
עכשיו מובן מדוע הפתח של גן עדן נמצא בחברון, מכיוון שהאדם הושם בגן עדן, לא בגלל שבחר בחירה חופשית בטוב ועמד בנסיונות. לעומת זה, ההגעה לגיהנום ח"ו, היא תמיד תוצאת הטעויות של בחירה חופשית. לכן, הפתח של גיהנום הוא דווקא בירושלים, בגלל מעלתה.
כשאברהם עלה ארצה פעמיים, הוא סלל את הדרך גם עבור בניו, שקשורים אליה רק בגלל הסגולה, וגם עבור בניו שעולים אליה בגלל הבחירה. הראשונים עולים לארץ ישראל והשניים עולים אל ארץ הקודש. המעולים הם אלה שעולים בגלל שתי הסיבות.

דווקא אחרי המאורע הנורא של רצח אחינו ואחיותינו, בבית הכנסת בפיטסבורג - פנסילבניה,
נזכור שאנחנו כולנו בני אברהם יצחק ויעקב הן מהצד הסגולי והן מהצד הבחירי.
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il