בית המדרש

  • מדורים
  • סיפורים נוספים
לחץ להקדשת שיעור זה

הליכה בשמיים בין מגדלי התאומים

undefined

הרב דניאל קירש

כ"ו טבת תשפ"א
2 דק' קריאה
כבר בנערותו, בגיל 16, גילה פיליפ פטיט תחביב מקורי- הליכה ופעלולים על חבל גבוה. בשנת 1968, שנתיים לאחר מכן, בהיותו בן 18, חיכה פיליפ לתורו בחדר ההמתנה של רופא השיניים שבעירו בצרפת. הוא החל מעלעל בעיתון הזרוק כשלפתע נתקלו עיניו בכתבה אודות מגדלי התאומים שבניו יורק ההולכים ונבנים. לפתע עלה בראשו רעיון מטורף ומבריק כאחד! הוא פיליפ פטיט יבצע פעלולים על חבל המתוח בין גגות המגדלים!
במהלך שש השנים הבאות תיכנן פיליפ את צעדיו. הוא אסף כתבות וכל פיסת מידע על מגדלי התאומים ההולכים ונבנים. הוא למד על צורתם, על תכונותיהם ואף טס כמה פעמים לניו יורק כדי לראותם. באחד מביקוריו שכר טיסה פרטית במסוק מעל המגדלים וצילם את השטח. פיליפ מצא את עצמו מכין ומזמין כלים מיוחדים שיסייעו לו בביצוע המשימה אותה הציב לעצמו. בנוסף, הוא התאמן בהליכות מעין אלו ברחבי צרפת ואף הרחיק לכת לסידני שבאוסטרליה.
כעבור כמעט שש שנים, טס יחד עם חבריו ושותפיו למשימה לניו יורק. במהלך החודשים הבאים התחמק לתוך הבניינים ההולכים ונבנים תחת זהויות בדויות וכך סיים את התכנון הארוך. בליל יום שלישי, ב-6 לאוגוסט 1974 למניינם, הצליחו הוא וצוותו להכנס לתוך הבניין יחד עם הציוד הנדרש ולעלות במעלית ישירה לקומה 110. במהלך הלילה עבדו כולם בכדי להתקין את הכבל הארוך שיעבור בין הבניינים. המרחק בין הבניינים היה 42 מטר ולאחר שעות רבות של עבודה מטורפת נשמו כולם לרווחה. המהלך מוכן!
קרוב לשעה 7 בבוקר יצא פיליפ מגג המגדל בו שהה, בגובה של 417 מטר מעל פני הקרקע. במהלך 45 הדקות שלאחר מכן הלך פיליפ בין הבניינים שמונה פעמים תוך שהוא רוקד על הכבל, נשכב עליו ואף קד קידה לקהל הרב שהחל להתקהל ולהריע לו אי שם למטה. אילולא המשטרה שאיימה עליו להורדו מהכבל באמצעות מסוק, ייתכן שהיה ממשיך בפעלוליו עוד זמן רב.
הסיפור אודות האיש שהלך בין מגדלי התאומים הכה גלים בניו יורק וברחבי העולם. שמו נישא בפי כל ובמהרה נהפך לאמן מבוקש המופיע באירועים רבים ושונים.
האם לפי ההלכה מותר לאדם להסתכן בדברים כאלו אם הוא עושה כן לצורך פרנסה?
תשובת הגאון הרב יעקב אריאל שליטא:
מותר לאדם להסתכן קצת לצורך פרנסתו כדרכן של אנשים (ראה בגמרא בבא מציעא קיב.). לכן מותר היה אף בימי קדם ליסוע בספינות לצורך פרנסה אף שמדובר היה בסכנה. כמו כן, בכדי לנקות את החלונות של מגדל עזריאלי מותר להוריד אדם בכבלים לעשות זאת (אם נוקטים בכל אמצעי הזהירות). אולם אין היתר לפי ההלכה אף לא לצורך פרנסה לעבור על כבל בין מגדלי התאומים וכדומה שהם מעשים מסוכנים מאד ואף מיותרים.
נראה שאף לגוי אסור להסתכן בסכנות כאלו. (כמו שאסור לו להרוג את עצמו כפי שנלמד מהפסוק "שפך דם האדם באדם דמו ישפך", כך הוא גם מצווה להיזהר מחשש פיקוח נפש . אם כי יש מקום לדון בגוי, ראה לאור ההלכה, 'משפט שיילוק בהלכה' שיש אומרים שיהודי אין לו 'בעלות' על גופו, שגופו שייך לה' וגוי יש לו 'בעלות' על גופו).
לסיכום: לפי ההלכה אסור לעשות מעשים מסוכנים כאלו ואין היתר אף לצורך פרנסה, קל וחומר שאסור שלא לצורך פרנסה.

את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il