בית המדרש

x
x
סינון על פי מדיה
סינון על פי אורך שיעור
6 שיעורים
  undefined
  חבלי משיח

  דוד ובת שבע - הספור שלא שמעתם

  הרמב"ם סבור שאוריה החתי היה גוי; וממילא ה"נשואים" שלו עם בת שבע היו אסורים וחסרי תוקף. צריך להבין את כל השתלשלות העניינים סביב הפרשיה באופן אחר; ויש לכך סימוכין בכתוב ובמדרש.

  הרב מרדכי הוכמן | אב תש"ע
  undefined
  חבלי משיח

  הרמב"ם וחיילי בית דויד

  במסכת קדושין יש מחלוקת. רבי חנינא בן אנטיגנוס סבור שבצבא בית דויד יש רק ישראלים מיוחסים, ולשיטתו אוריה החתי היה ישראלי מיוחס, אולם הרמב"ם פסק כתנא-קמא שמותר שיהיו גם גויים, ולשיטתו אוריה החתי היה גוי.

  הרב מרדכי הוכמן | אלול תש"ע
  undefined
  חבלי משיח

  הניגון של אברהם אבינו

  הרמב"ם פסק שהמנגנים במקדש היו שילוב של ישראלים ולויים. לשיטתו, הניגון שלהם היה כנגד השלב השני בברית בין הבתרים. השלב שאברהם החיה את הפגרים ואת הצפור.

  הרב מרדכי הוכמן | אלול תש"ע
  undefined
  חבלי משיח

  החיילים הארוכים של דויד

  אבא שאול היה ארוך בדורו והוא נפל עד חוטמו לתוך גלגל העין של אבשלום. המושל הגוי הגיע עד לחצי גובהו של הפקיד היהודי שלו, ושאר האנשים מגיעים עד לחגורה של המושל. מדובר במשל שמסביר לנו את מאורעות מרד אבשלום, ואת ההשלכה שלהם על חיינו ועל יחסנו אל הגויים.

  הרב מרדכי הוכמן | תמוז תש"ע
  undefined
  חבלי משיח

  החמור של אחיתופל

  אברהם חבש את חמורו בדרך לעקידה, אך בסוף הוא התנתק ממנו. משה הלך ברגליו ולא חבש את החמור לאשתו ובניו. ההתייחסויות השונות לרכיבה מתבטאות גם במרד אבשלום. הסמליות הזו קשורה ל"חמורו של המשיח" והיא מבארת את אגדת הירושלמי על החרוב של ארץ ישראל.

  הרב מרדכי הוכמן | סיוון תש"ע
  undefined
  חבלי משיח

  התסרוקת של אבשלום

  בירושלמי נאמר שאבשלום גידל את שערות בצורת עץ חרובית, ומועלית שם אפשרות תמוהה שהוא גידל את שערו בצורת כידון. מדובר בסמלים מהתנ"ך לאידיאולוגיה של מרד אבשלום. אבשלום טען שהוא ממשיך של יהושע - אך המיתו אותו כמו עכן.

  הרב מרדכי הוכמן | סיוון תש"ע
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il