בית המדרש

x
סינון על פי מדיה
סינון על פי אורך שיעור
11 שיעורים
  undefined
  56 דק'
  סולם מוצב ארצה

  ראשות הישיבה והנהגת ציבור

  סולם מוצב ארצה

  מורנו ורבנו הרב זלמן מלמד הוא מקים הישיבה והעומד בראשה כבר למעלה מארבעים שנה. שוחחנו איתו על תפקידו של ראש ישיבה ועל תפקידו של ר"מ, על הקמת הישיבה, על השאיפות לעתיד ועל דמותו של בוגר הישיבה האידיאלי, וכן על ענייני ציבור רבים – פעילותו בתחום האחדות ובתחום ההתיישבות, החזון והמטרות שהובילו להקמת ערוץ 7, התהליכים שעוברים על הציבור ועל המדינה ועוד.

  הרה"ג זלמן ברוך מלמד שליט"א | י"ג אב תשפ"ב
  undefined
  57 דק'
  סולם מוצב ארצה

  חינוך תלמידים וילדים

  סולם מוצב ארצה

  הרב בעז אשל היה ר"מ בישיבות התיכוניות חיצים ובני צבי במשך שנים ארוכות, ובשנה האחרונה עבר ללמד את שיעור א' בישיבה. דיברנו על ההבדלים והצדדים הדומים שבין ישיבה תיכונית לגבוהה, הן מצד התלמידים הן מצד הר"מ, על הבסיס לחינוך, על האתגרים האופיינים לעידן האינטרנט ועל הכוחות המיוחדים של הדור.

  הרב בעז אשל | ג' אדר ב' תשפ"ב
  undefined
  55 דק'
  סולם מוצב ארצה

  דמותו של בן תורה

  סולם מוצב ארצה

  הרב חיים כץ הוא הר"מ הוותיק ביותר בישיבה, ואף מעביר בה שיעורים כלליים. שימש בעבר כרב קהילה ברמות וכראש ישיבת הכותל. שוחחנו על המטרות והשאיפות של בן תורה שלומד בישיבה – בתחום עבודת המידות, לימוד תורה בעיון ובבקיאות, שימוש תלמידי חכמים ומעורבות בענייני השעה – והרב סיפר גם על רבותיו ועל צמיחתו האישית בתורה.

  הרב חיים כץ | י"א אדר א' תשפ"ב
  undefined
  1:17
  סולם מוצב ארצה

  לימוד תנ"ך

  סולם מוצב ארצה

  הרב שמעון קליין מלמד תנ"ך בישיבת בית אל ובמסגרות שונות נוספות, וגם כתב מספר ספרים העוסקים בתנ"ך. בשיחה איתנו הוא פירט על שיטתו המיוחדת בלימוד מתוך עיון והקשבה, סיפר על כמה מהכלים שבהם הוא מנתח את הפסוקים, שיתף בדרך האישית שעבר בעולם התורה, והסביר למה הוא מתרגש מכל פסוק שהוא לומד לעומק.

  הרב שמעון קליין | ד' אדר א' תשפ"ב
  undefined
  1:18
  סולם מוצב ארצה

  איך לומדים עיון?

  סולם מוצב ארצה

  הרב משה כהן, ר"מ שיעור ב' בישיבת בית אל. בשיחה איתנו הוא הסביר בניסוחים המיוחדים שלו מהו בעצם לימוד עיון, מה חשיבותו ואיך מתמודדים עם הקושי שבלימוד הזה, הדגים איך פותחים סוגיה ולומדים אותה, וגם סיפר על הדרך האישית שלו בעולם הישיבות.

  הרב משה כהן | כ"ז שבט תשפ"ב
  undefined
  1:02
  סולם מוצב ארצה

  מבית המדרש לבית הדין

  סולם מוצב ארצה

  הרב משה חביב לימד בישיבה קרוב לעשרים שנה, ולפני כשלוש שנים התמנה לדיין בבית הדין הרבני בנתניה. הוא סיפר על עלייתו מצרפת; על המעבר מלימוד בישיבה לעולם בתי הדין, כולל הצדדים המורכבים שבו; מהם הנושאים שעל סדר היום של בית הדין; ממה מורכב פסק דין; על המפגש המיוחד עם ציבורים שונים בבית הדין, וגם על הגעגוע לישיבה.

  הרב משה חביב | כ' שבט תשפ"ב
  undefined
  48 דק'
  סולם מוצב ארצה

  על הלכה ומעשה

  סולם מוצב ארצה

  הרב רואי מרגלית היה אברך בישיבה, שימש כמנכ"ל הישיבה במשך כעשרים שנה שבמהלכן המשיך ללמוד, ולאורך כל הזמן היה גם כתובת הלכתית ומעשית עבור התלמידים. לפני כשנה וחצי הוא החליט לפרוש מהתפקיד וחזר אל בית המדרש, שבו הוא משמש היום כראש כולל הלכות רבנות עיר. דיברנו על הלכה ומעשה, על פסיקה וניהול, וגם על תפקידו הנוסף כסא"ל במיל'..

  הרב רואי מרגלית | ו' שבט תשפ"ב
  undefined
  58 דק'
  סולם מוצב ארצה

  על לימודי אמונה

  סולם מוצב ארצה

  הרב אליהו ברין, מוותיקי הר"מים בישיבה, עומד בשנים האחרונות בראש כולל הלכה – ולצד זאת מעביר גם שיעורים רבים באמונה, ובפרט בתורת הרב קוק זצ"ל. פתחנו בשאלה מהי מטרת לימוד האמונה, המשכנו להבדלים שבין לימוד אמונה ללימוד גמרא, לספרים המומלצים בשלבים השונים של התפתחות הלימוד, וליכולת של אדם מחוץ לישיבה להעמיק בתחום, והזכרנו גם את ימיו כתלמיד בישיבת 'מרכז הרב' בתקופת הרב צבי יהודה הכהן קוק.

  הרב אליהו ברין | כ"ז טבת תשפ"ב
  undefined
  27 דק'
  סולם מוצב ארצה

  בניית משפחה בתוך הישיבה

  סולם מוצב ארצה

  הרב יאיר וסרטיל משמש כר"מ עיון לחבורה הבוגרת (שיעור ה' ומעלה), ומופקד על תחום הדרכת החתנים ושאלות בטהרת המשפחה. שוחחנו על בניית המשפחה מתוך לימוד תורה, על צבא וישיבה ועל היתרונות והחסרונות בעולם ההדרכות והסדנאות.

  הרב יאיר וסרטיל | כ"ה טבת תשפ"ב
  undefined
  44 דק'
  סולם מוצב ארצה

  כניסה לעולם הישיבה

  סולם מוצב ארצה

  הרב עידו יעקבי משמש כר"מ שיעור א' בישיבה כבר עשרים שנה, ואחד משני הר"מים הראשונים שגדלו בישיבת בית אל. שוחחנו על תהליך הכניסה לישיבה: בניית האמון בתורה, בחבורה ובעצמך, הפער שבין החיים בישיבה התיכונית לישיבה הגבוהה, מקומם של חיי חברה ותחביבים, וגם על ההבדלים שבין שיעור א' הנוכחי לזה של הדור הקודם.

  הרב עידו יעקובי | י"ח טבת תשפ"ב
  undefined
  1:09
  סולם מוצב ארצה

  תפקידו של רב קהילה

  סולם מוצב ארצה

  הרב שלמה יוסף וייצן הוא ר"מ שיעור ג' בישיבה, המכהן כרב היישוב פסגות כבר למעלה משלושים שנה. דיברנו על עליית המשפחה מצ'ילה לירושלים, גדילתו והפיכתו לתלמיד חכם ולרב יישוב, ובעיקר על עולמו של רב קהילה, ועל תפקידיו הרוחניים והמעשיים.

  הרב ש. יוסף וייצן | י"ד טבת תשפ"ב
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il