בית המדרש

x
x
סינון על פי מדיה
סינון על פי אורך שיעור
9 שיעורים
  undefined
  רביבים

  כיבוד הורים - עד היכן?

  המצב בדרום, ההתנתקות ושתיקת התקשורת * מותר להתווכח עם ההורים בדרך ארץ, אך לא לומר בפסקנות שהם טועים * חובת הסיוע להורים שאינם יכולים להסתדר בכוחות עצמם * כיצד להתייחס לדרישה של אם אלמנה מבנה שיבוא לבקרה בכל יום * האם צריך לשמוע לקול ההורים בבחירת מקצוע * חובת הציות המיוחדת של בן הסמוך על שולחן הוריו * כאשר האם דורשת ללבוש סוודר בקיץ * חובת הילדים להשתתף עם הוריהם בעול הטיפול בבית

  הרב אליעזר מלמד | תשע"ב
  undefined
  רביבים

  כיבוד הורים

  שאלה כאובה בכיבוד הורים, כיבוד אשת אביו ובעל אמו, מעשה באלמנה שלא הצליחה להינשא בגלל ילדיה.

  הרב אליעזר מלמד | ט"ז כסלו תשס"ח
  undefined
  כיבוד הורים

  להעריך את אבא ואמא

  כל זמן שאין אביו נכבד בעיניו - אין כל הכבוד שמכבדו אלא מן השפה ולחוץ, ואינו יוצא בזה ידי חובת מצוות כיבוד אב בשלמות. ועל כן חייב הבן לבקש ולחפש ולמצוא באביו איזה מעלות מיוחדות ונכבדות, ועל ידי כן יהיה אביו נכבד בעיניו, ויהא הכבוד שמכבדו כבוד אמת, ויקיים מצוות כיבוד אב בשלמות

  הרב אליעזר מלמד | סיון תשס"ו
  undefined
  23 דק'
  כיבוד אב ואם

  הלכות כיבוד הורים א'

  כיבוד הורים וכבוד שמים; יחסי הורים ובנים חוליה בשרשרת הנצח; כיבוד ומורא אב ואם; אב רשע; עד היכן כיבוד הורים; מי שנטרפה דעת הוריו; חובת הבן והבת; יחס; כיבוד הורים ושמירת מצוות; יחס ההורים לבנים; הורים שמתנגדים לנישואים.

  הרב אליעזר מלמד
  undefined
  כיבוד הורים

  פסיכולוגיה וכיבוד הורים

  עיקר החידוש של התורה שצריך לכבד גם הורים בעייתיים; השיטה הפסיכולוגית להאשים בכל בעייה את ההורים מנוגדת להלכה וגם מזיקה; התורה מצווה למצוא את הצד הטוב שבהורים וללמד עליהם זכות; האשמת ההורים והיעדר סלחנות כלפיהם מביאה ליתמות נפשית; חובת ההורים שלא להכביד את עולם על ילדיהם.

  הרב אליעזר מלמד | שבט התשס"ה
  undefined
  כיבוד הורים

  הורים מאמצים וכיבוד הורים

  דיני מצוות כיבוד הורים בהורים מאמצים; האם מותר לבן מאומץ לשאת את בת הוריו המאמצים? מי שמתו הוריו המאמצים, ראוי שיאמר אחריהם קדיש; בן שהוריו התגרשו וגדל אצל אמו, האם ראוי שיטפח קשר גם עם אביו כשאמו מתנגדת לכך?

  הרב אליעזר מלמד | כ"ח בסיוון תשס"ד
  undefined
  9 דק'
  כיבוד הורים

  הלכות כיבוד הורים ב'

  ארבעת המצוות בכיבוד הורים; ההבדל בין המכה למקלל והסבר חומרת עונשו של המקלל; בגדרי מורא הורים - לא ישב במקומם, יקום בפניהם ולא יקרא בשמם עם פרטי הלכותיהם המיוחדות.

  הרב אליעזר מלמד | תשס"ד
  undefined
  14 דק'
  כיבוד הורים

  הלכות כיבוד הורים ג'

  החיוב לסייע להורים במצבים שונים; האם חייב להוציא מממונו לצורך כיבוד הורים? כפיה לצורך מצוות כיבוד הורים; האם יש מצווה לגור בקרבת ההורים? האם יש חיוב לשכן את ההורים בביתו?האיסור להעיר הורים ישנים ואימתי מותר; אימתי חייבים לשמוע להורים?

  הרב אליעזר מלמד | תשס"ד
  undefined
  3 דק'
  כיבוד הורים

  הלכות כיבוד הורים ד'

  הכאת הורים ואימתי מותר לבן לתת זריקה להוריו; דין ילדים מאומצים בכיבוד הורים ויחס הגר להוריו; החיוב לסייע לסבא וסבתא, אחים גדולים ובן הזוג של הורה ביולוגי ובמה אינו מחוייב.

  הרב אליעזר מלמד | תשס"ד
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il