בית המדרש

x
x
סינון על פי מדיה
סינון על פי אורך שיעור
10 שיעורים
  undefined
  שער לדין

  תשלום שכר בהעדר הסכמה מפורשת מראש

  חלק ב

  חלק ב

  הרב יואב שטרנברג | כט תשרי תשס"ט
  undefined
  שער לדין

  הגדרת שכיר לעומת קבלן

  הרב יואב שטרנברג | תשרי תשס"ט
  undefined
  שער לדין

  פועל איננו עבד

  הרב יואב שטרנברג | אלול תשס"ח
  undefined
  הלכה פסוקה

  ביטול עבודה עקב סכסוך בין קבלן למעסיקו

  ע"פ פסקם של בית הדין משפט והלכה בישראל

  התובע הוא קבלן שנשכר ע"י הנתבעת לעבודות שיפוצים בדירתה. בשלב מסוים נתגלעו חילוקי דעות בין התובע לנתבעת. הנתבעת לא היתה מרוצה מטיב עבודתו של התובע, ואופן התנהלותו, ולכן הפסיקה הנתבעת להעביר תשלומים במועדים שננקבו בהצעת המחיר. התובע נוכח, כי אינו מקבל את תשלומי עבודתו במועדים שקבע, ובשלב מסוים הוא דרש סכום של 20,000 ש"ח, הנחוץ לטענתו על מנת לשלם לקבלני משנה ולספקים, ואמר שהוא מפסיק לעבוד עד שיקבל סכום זה. לאחר הפסקת עבודתו של התובע, לקחה הנתבעת קבלן אחר, על מנת שיסיים את העבודה. מחיר העבודה של הקבלן השני היה, מטבע הדברים, גבוה יותר מאשר עלות השלמת העבודה ע"י התובע.

  הרב יואב שטרנברג | אדר ב תשס"ח
  undefined
  הלכה פסוקה

  מעמדו של חוזה שהופר

  ע"פ פסקם של בית הדין משפט והלכה בישראל

  התובע שימש כסוכן מכירות ומנהל תוכנית לדוברי אנגלית בעבור חברת הנתבע. בהסכם שנחתם ביניהם סוכם, כי התובע ישמש כמארגן התוכנית וסוכן מכירות לחדרים בשני מלונות, שהוזמנו ע"י הנתבע לפסח. שכר הבסיס נקבע כ-12,000$ עבור 500 אורחים בשני המלונות, ובונוס בעבור כל אורח נוסף. הוסכם, כי התובע צריך להיות נוכח יום וחצי בשבוע במשרדי הנתבע לצרכי העבודה. עוד הוסכם, שהנתבע לא ישכיר חדרים ביזמתו קודם לתאריך מסוים, ורק לתובע תינתן האפשרות להשכיר עד אותו התאריך. למעשה, התובע לא עבד ממשרדי הנתבע. נוסף על כך, היה נראה שהוא לא מצליח להשכיר חדרים בכמות מספיקה. כמו כן, הנתבע התחיל להשכיר חדרים קודם לתאריך האמור. בשלב מסוים הודיע הנתבע לתובע, כי ההסכם ביניהם בטל, אם כי בפועל המשיכו שני הצדדים לעבוד ביחד, שכן התובע המשיך לעבוד בארגון התוכנית.

  הרב יואב שטרנברג | אדר ב תשס"ח
  undefined
  הלכה פסוקה

  פיטורין עקב איחורים

  ע"פ פסקם של בית הדין האזורי פתח תקוה

  התובע שימש כר"מ בישיבתו של הנתבע במשך ארבע שנים וחצי. באמצע זמן חורף פוטר התובע.

  הרב יואב שטרנברג | אדר ב תשס"ח
  undefined
  הלכה פסוקה

  פיצויים עבור הלנת שכר עבודה

  ע"פ פסקו של הרב אברהם שרמן

  התובע עבד אצל הנתבע ושכרו הולן.

  הרב יואב שטרנברג | תשס"ז
  undefined
  הלכה פסוקה

  מלאכת דבר האבד שלא היה ידוע לפועל מראש

  ע"פ פסקו של הרב עדו רכניץ

  הנתבע הזמין את התובע לעבוד ביחד עם שניים מחבריו בסיוד דירה. הנתבע התחייב לשלם לתובע סך של 25 ₪ לשעה, ולחבריו - 20 ₪. התובע עבד במשך כמה ימים, ולאחר מכן עזב, טרם שהסתיימה עבודת הסיוד, כיוון שמצא עבודה אחרת. הדירה המדוברת עמדה להשכרה. בגלל שסיוד הדירה לא הסתיים בזמן, לא היה הנתבע יכול להשכיר את הדירה, והפסיד שכר דירה של חודש, עד שסיים את סיוד הדירה ומצא שוכר אחר. כמו כן, על מנת לסיים את הסיוד, נאלץ הנתבע להזמין פועל אחר, ששכרו היה 30 ₪ לשעה.

  הרב יואב שטרנברג | יז שבט תשס"ח
  undefined
  הלכה פסוקה

  סיום עבודה על פי הוראת אדריכל

  ע"פ פסקו של הרב ש.ב. ורנר

  הנתבע הכשיר לבניה מגרש מסוים. במסגרת העבודות, הזמין את שירותיו של התובע, כקבלן משנה לביצוע עבודת בניית מסלעות ומילוי עפר במגרש. סוכם מראש בין הצדדים, שעל התובע לפעול לפי הנחיותיו של האדריכל המשמש מבחינת הנתבע כמפקח על העבודה. במהלך העבודה, אכן חלו שינוים בפרטים רבים לפי הנחיות האדריכל. כשסיים התובע את העבודה, הודיע לאדריכל, וזה אישר את סיום העבודה. התובע עזב את המגרש ופינה את כלי העבודה ממנו.

  הרב יואב שטרנברג | כח טבת תשס"ח
  undefined
  הלכה פסוקה

  פיטורי מורה בסוף שנת הלימודים

  התובע עבד כר"מ במשך שנתיים בישיבה לילדים לקויי למידה, שהיא הנתבעת. לקראת סוף השנה השנייה שלח ראש הישיבה מכתב פיטורין לכל המורים שאינם קבועים. המכתב נשלח למעלה מחודש לפני סיום הלימודים, כנדרש על פי חוק. בשיחה של התובע עם ראש הישיבה הוא הבין ממנו, שמקומו מובטח לו גם בשנה הבאה. אבל, מיד לאחר סיום הלימודים הודיע ראש הישיבה לתובע, שהוא מפוטר. ראש הישיבה מכחיש שאמר לתובע שהמכתב מבוטל.

  הרב יואב שטרנברג | כ"ו חשוון תשס"ח
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il