בית המדרש

x
סינון על פי מדיה
סינון על פי אורך שיעור
46 שיעורים
  undefined
  זוגיות

  להמליץ על גירושין?

  מערכת היחסים בין בני הזוג מאד גרועה. אני מנסה לגשר ביניהם, אבל איני רואה הצלחה. האם יש שלב בו כדאי לעודד פירוק המשפחה?

  הרב אליקים לבנון | אדר א' תשע"א
  undefined
  זוגיות

  אשתי לא מכבדת אותי!

  צריך לברר מהי מערכת הציפיות של בעל מאשתו, ומהן הציפיות של אשה מבעלה. אתה כותב שאשתך אינה מכבדת אותך. זוהי ציפיה שלך, ציפיה מוצדקת. אבל במקביל, הנך חייב לבדוק מה אשתך מצפה ממך.

  הרב אליקים לבנון | אדר א' תשע"א
  undefined
  זוגיות

  להציב גבולות לבעל!

  לאחרונה הוא הביע רצונו ללמוד עד שעות מאוחרות יותר. פעמים רבות הוא חוזר בשעות הקטנות של הלילה. הוא מאד שמח מזה, ואני מאד שמחה איתו. אבל למעשה, אני ממש קורסת.

  הרב אליקים לבנון | אדר א' תשע"א
  undefined
  זוגיות

  הצילו! בעלי משקר!

  גליון 220

  לפעמים הוא יוצא לעבודה ופתאום מתקשרים לשאול מדוע הוא לא הגיע. מתברר שהוא לקח כמה שעות "חופש" והתבודד. אנו מדברים בטלפון והוא אומר לי שהוא בדרך הביתה, אבל אני שומעת ברקע שהוא בעבודה.

  הרב אליקים לבנון | שבט תשע"א
  undefined
  זוגיות

  השויגער והעצמאות

  גליון 219

  אני מרגיש שהחותנת שלי מתערבת לנו בחיים. כבר כמה פעמים רבנו אני ואשתי. ניסיתי לומר לאשתי שאמא שלה מסכסכת בינינו. אבל היא כעסה.

  הרב אליקים לבנון | שבט תשע"א
  undefined
  זוגיות

  מקומו של הבעל בחיי אשתו

  גליון מס' 212

  אתה צריך להעריך מאוד את הפתיחות והכנות של אשתך, שהיתה מסוגלת להודות בפניך, שיש לה סנטימנטים לגבר אחר. אך ענין זה צריך לשמש לך כאות אזהרה וכנורה אדומה, המחייבת אותך לבדוק, מהו מעמדך בעיני אשתך

  הרב אליקים לבנון | תשע"א
  undefined
  זוגיות

  בריאות הבית והמשפחה

  האשה טוענת שבעלה אינו מתיחס אליה יפה, או אינו מתיחס כלל. הבעל מצידו טוען שהוא אינו יודע על מה היא מדברת, ולדעתו הוא מתייחס מצוין לאשתו

  הרב אליקים לבנון | כ' חשוון תשע"א
  undefined
  זוגיות

  אני לוזר

  כאשר אתה עומד לפני הקב"ה דע שהקב"ה אוהב אותך, ורואה את הצער שיש לך על המצב. הוא רואה כמה קשה לך מזה שאתה מרגיש כאילו אין אונים, "אין לי כח לשנות". הצער הזה הוא אשר יביא עליך את הטובה, ויגרום לך לא להרפות, ולחפש עוד ועוד דרכים לפרוץ קדימה.

  הרב אליקים לבנון | כ"ט תשרי תשע"א
  undefined
  זוגיות

  מי יכול לעמוד לפני ה' ביום הכיפורים?

  ביום הכיפורים כאשר תעמוד לפני הקב"ה ותבקש סליחה ומחילה, דע שהקב"ה אוהב אותך, ורואה את הצער שיש לך על המצב. הוא רואה כמה קשה לך מזה שאתה מרגיש כאילו אין אונים, "אין לי כח לשנות".

  הרב אליקים לבנון | תשרי תשע"א
  undefined
  זוגיות

  סדרי עדיפויות בבניית הבית

  עד כה, הפרנסה היא בראש מעייניך, ויש להעריך מאוד את ההשתדלות שהנך עושה כדי להביא טרף לביתך. אולם, אי שביעות הרצון של אשתך, מורה על הצורך בשינוי מסלול.

  הרב אליקים לבנון | אב תש"ע
  undefined
  זוגיות

  על כל פשעים תכסה אהבה

  בעל המשתף את אשתו בחולשותיו גם חולשות מהעבר, מאבד את היכולת להיות משענת תומכת לאשתו. עבורה, מי שנפל בעבר אולי גם יפול בעתיד. לכן הינך צריך להזהר שבעתיים, ולא לחשוף נפילות שהיו לך בעבר.

  הרב אליקים לבנון | תמוז תש"ע
  undefined
  זוגיות

  איזה כיף לריב מריבה זוגית

  את תשמחי לקנות בגד חדש לבעלך, ובעלך ישמח יותר אם לא תקני לו, אלא תקני לעצמך. כרגיל, הדרך לפתור בעיה היא, ע"י שיחה ברוח זו, של אהבה שאת אוהבת את בעלך, ורוצה בטובתו, ומתוך כך קשה ולא נעים לך כאשר את מתנהגת כאגואיסטית, "דואגת" לעצמך ולא לבעלך.

  הרב אליקים לבנון | אדר תש"ע
  undefined
  זוגיות

  להיות כל איש שורר בביתו

  לכל בעל, חשובה ההרגשה שהוא המלך בביתו. אם תתבונני על ביתכם, תראי שבעלך מפסיד לאורך כל הדרך. בראש ובראשונה, את מורה והוא מכונאי רכב. את מלומדת, בעלת תואר, והוא "אדם פשוט". המתח נגרם, מפני שבעלך נכנס למצב של "מלחמה" נגדך. הואיל ולא הצליח במאבקו, הוא נקט בצעד קיצוני ועזב את הבית.

  הרב אליקים לבנון | אדר תש"ע
  undefined
  זוגיות

  חנוכה באוירה משפחתית

  כיום, אנו מצווים לחזק את המשפחה ואת הזוגיות. אותו ערעור של חיי המשפחה אשר גרמו לו היוונים, מחלחל בחברה הישראלית גם בימינו אלה, וגורם לריבוי מקרים של פירוד וגירושין. בימי החנוכה, חובתנו היא להגביר אהבה בין איש לאשתו, כדי שנוכל להאיר גם על אלה אשר לא זכו להיות מוארים באורה של תורה

  הרב אליקים לבנון | כד כסלו תש"ע
  undefined
  זוגיות

  כסף, תקציב ושלום בית

  גם לאחר ההגדרה, שבעל ואשה שותפים בהחלטות, עדיין אחד מהם הוא האחראי על התקציב הכולל, ובדרך כלל הבעל הוא האחראי לכך. כלומר, הוא מכיר את ההוצאות הקבועות, ולפי זה יודע האם נותר עוד סכום להוצאה נוספת, או האם לקחת הלוואה לצורך כלשהוא. אך כל ההחלטות מתקבלות יחדיו.

  הרב אליקים לבנון | תשרי תש"ע
  undefined
  זוגיות

  עקרת בית - עיקר או עקר

  בעבר היה ברור לכל אשה שתפקידה העיקרי הוא בבית, "כל כבודה בת מלך פנימה", ומידי פעם, כאשר יש הפוגה בגידול הילדים אפשר לצאת לעבוד. בדורנו המצב שונה.

  הרב אליקים לבנון | אב תשס"ט
  undefined
  זוגיות

  זוגיות בגיל הפנסיה

  מתח בין הורים בגיל הפנסיה היא תופעה ידועה. היא נובעת בעיקר מהקושי לחשוב ולהרגיש ש"אף אחד לא צריך אותי", אדם שאינו מצליח להסיט את המוקד לכיוון חדש הרי הוא מתוסכל ומרגיש מיותר, על רקע זה צף הצורך להתבלט במשהו.

  הרב אליקים לבנון | אב תשס"ט
  undefined
  זוגיות

  להילכד ברשת

  אל תהפכי להיות השוטרת של הבית, המשגיחה ובודקת את בעלך, עוקבת אחריו כדי שחלילה לא ימשיך לגלוש! אמרי לו שאת לרשותו, ותסייעי בכל מה שבכוחך לעשות, אבל הוא חייב לקחת את האחריות למעשיו

  הרב אליקים לבנון | כד אדר תשס"ט
  undefined
  זוגיות

  יסודות בשלום בית

  כל אישה רואה את בעלה כאדם גדול. גם אם באמת אינו גדול אלא "קטן כנמלה", עבורה הוא אדם גדול. יש נשים המקבלות את הבעל כמו שהוא ושמחות בחלקן. אולם, יש נשים המרגישות שלבעל חסר קצת בהנהגה הזאת שהן זקוקות לה. לכן הן דורשות כל מיני דרישות.

  הרב אליקים לבנון | שבט תשס"ט
  undefined
  זוגיות

  מגורים אצל ההורים

  בעבר, היו משפחות חיות וגרות ב"חמולות", ויש בכך יתרונות רבים, אולם זה היה אפשרי כאשר היו גבולות ברורים בין עזרה וסיוע של ההורים, לבין התערבות וכניסה לחיים פרטיים של הבנים.

  הרב אליקים לבנון | ד' טבת תשס"ט
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il