יצחק אבינו

From ויקישיבה
(Redirected from יצחק)
Jump to navigation Jump to search

המונח יצחק מפנה לכאן אם התכוונתם למשמעות אחרת ראו יצחק פירושונים יצחק (פירושונים)

ציוני קבריהם של יצחק ורבקה במערת המכפלה

יצחק אבינו (2048 -2228) לבריאת העולם הוא האמצעי מבין "שלושת האבות", בנו של אברהם אבינו ואביו של יעקב אבינו. יצחק מסמל בתורת הקבלה את הספירה השניה - גבורה, ובחג הסוכות, הוא השני מבין האושפיזין.


לידתו וילדותו[edit]

יצחק נולד בשנת 2048 לבריאת העולם בט"ו בניסן.

כשהיה אברהם אבינו בן 100 ושרה אמנו בת 90 נולד לאברהם ושרה יצחק אבינו בארץ כנען (ישראל).

בספר בראשית בתחילת פרשת תולדות מסופר על תולדות יצחק בקצרה, פרשת תולדות יצחק מתחילה בפסוק "ואלה תולדות יצחק בן אברהם, אברהם הוליד את יצחק"‏[1], רש"י מפרש את הכתוב: "אברהם הוליד את יצחק"[1] כך: "לאחר שקרא הקב"ה שמו אברהם אח"כ הוליד את יצחק ד"א ע"י שכתב הכתוב יצחק בן אברהם הוזקק לומר אברהם הוליד את יצחק לפי שהיו ליצני הדור אומרים מאבימלך נתעברה שרה שהרי כמה שנים שהתה עם אברהם ולא נתעברה הימנו מה עשה הקב"ה צר קלסתר פניו של יצחק דומה לאברהם והעידו הכל אברהם הוליד את יצחק וזהו שכתב כאן יצחק בן אברהם היה שהרי עדות יש שאברהם הוליד את יצחק" ‏[2].

יצחק אבינו היה הראשון שעשה ברית מילה בגיל שמונה ימים.

יצחק נגמל בגיל שנתיים, ובהיגמלו עשה אברהם סעודה גדולה.

ישמעאל כעס לאחר שיצחק נולד כי היה אמור לרשת את כל רכושו של אברהם ובגלל הולדת יצחק הופחתה ירושתו בחצי. הוא ניסה להרוג את יצחק ולא הצליח.

עקדת יצחק[edit]

ערך מורחב - עקדת יצחק


לאחר שאבימלך מלך גרר כרת ברית עם אברהם, ה' ציווה את אברהם להקריב את יצחק, בנו האהוב והמועדף שנולד בדרך נס. המקרא מתאר דו-שיח קצר בין האב לבנו שנושא עליו את עצי העולה, שתמה על כך שאין שה לקורבן, ואת תשובתו של אברהם שמסתיר זאת ממנו: "אֱלֹקִים יִרְאֶה-לּוֹ הַשֶּׂה לְעֹלָה, בְּנִי". לאחר שהבן מבין שהוא למעשה השה, נראה שאיננו מתנגד למעשה ואברהם עוקד אותו על גבי מזבח ומתכונן להקרבתו. בעוד שלפי פשט המקרא יצחק מתואר בזמן המעשה כנער, על פי חישוב של רוב הפרשנים היה בן 37. אברהם בא לשחוט את יצחק וכששלח ידו לקחת את המאכלת (סכין השחיטה) שמע מלאך קורא בשמו ואומר לו להפסיק את המעשה ולא לשלוח ידו אל הנער. אברהם מביט ורואה אייל, שהסתבך בסבך בקרניו ואותו הוא מעלה לעולה, במקום את יצחק. מעשה זה ידוע בשם עקדת יצחק ובעקבותיו נאסר על יצחק לצאת מארץ כנען, אף בזמן הרעב, מכיוון שהוגדר כ"עולה תמימה".

באגדות ומדרשי חז"ל נאמר, כי השטן בא בצורות שונות, והפריע לאברהם ויצחק להגיע אל הר המוריה (הוא הר הבית). השטן נכשל בכל פעם עקב נחישותם של אברהם ויצחק, ולאחר שנכשל בניסיונו הלך אל שרה ואמר לה שאברהם יצא לשחוט את בנה היחיד, ושרה מתה בעקבות זאת.

לאחר שמלאך ה' אמר לאברהם לא לשחוט את בנו אברהם אבינו ראה איל שאותו הקריב ולזכר זה עם ישראל תוקעים בשופר העשוי מקרן של איל.‏[3]

חתונת יצחק והולדת בניו[edit]

כשהיה יצחק בן 40 התחתן עם רבקה, שהייתה אז בת שלוש. אולם על פי סדר עולם רבה[4] רבקה הייתה אז בת 14.

במשך 20 שנים לא היו ליצחק ורבקה בנים, עד שיצחק היה כבר בן 60 ורבקה הייתה בת 23 ואז נולדו להם עשיו ויעקב אבינו. רבקה הייתה בתו של בתואל ואחותו של לבן הארמי[5].


לעשיו קראו עשיו וליעקב אבינו קראו "יעקב":

"וַיֵּצֵא הָרִאשׁוֹן אַדְמוֹנִי כֻּלּוֹ כְּאַדֶּרֶת שֵׂעָר וַיִּקְרְאוּ שְׁמוֹ עֵשָׂו"[6][7].

"וְאַחֲרֵי-כֵן יָצָא אָחִיו וְיָדוֹ אֹחֶזֶת בַּעֲקֵב עֵשָׂו וַיִּקְרָא שְׁמוֹ יַעֲקֹב"[8][9].

ובהמשך נאמר (על ילדותם): "וַיִּגְדְּלוּ הַנְּעָרִים וַיְהִי עֵשָׂו אִישׁ יֹדֵעַ צַיִד אִישׁ שָׂדֶה וְיַעֲקֹב אִישׁ תָּם ישֵׁב אֹהָלִים"[10].


כשהיה רעב בארץ כנען יצחק החליט ללכת למצרים ולבסוף הלך עם רבקה לגרר. יצחק אמר בתשובה לשאלת אנשי המקום שאשתו טובת המראה היא אחותו, לאור החשש שינסו להרוג אותו ולקחת את רבקה.

בפעם הזאת אבימלך מלך גרר נזהר מלמהר לקחת אותה, אולי עקב הניסיון הקודם, ובמהלך הימים רואה או מבין שרבקה ויצחק למעשה נשואים, בשל גילויי החיבה שביניהם - "וְהִנֵּה יִצְחָק מְצַחֵק אֵת רִבְקָה אִשְׁתּוֹ". הוא מזמן את יצחק אליו, ומוכיח אותו על כך שאמר כי רבקה היא אחותו, והדבר כמעט גרם לכך, שאבימלך חטא ברבקה. יצחק הצטדק באומרו כי שיקר מחשש שמא יהרגוהו, ואבימלך קיבל את התנצלותו ולאחר תוכחה נוספת: "מַה זֹּאת עָשִׂיתָ לָּנוּ? כִּמְעַט שָׁכַב אַחַד הָעָם אֶת אִשְׁתֶּךָ, וְהֵבֵאתָ עָלֵינוּ אָשָׁם", הודיע ברבים שליצחק יש הגנה מלכותית, ומי שיפגע בו ובאשתו יומת.

כשיצחק אבינו התעשר, הפלישתים קינאו בו, ואבימלך מלכם מבקש ממנו ללכת מאיתם ולמעשה מגרש אותו. יצחק עובר לגור בקרבת מקום בנחל גרר. לאחר מספר מריבות על בארות בין יצחק לאנשי אבימלך, אבימלך עם פיכול שר צבאו ואחוזת רעהו הטוב, מופיע אצל יצחק ומבקש לתקן את יחסיהם, ולכרות ברית גם עם יצחק אבינו כשם שכרת ברית עם אברהם אבינו, כי ראו שה' היה עמו. יצחק מקבל אותו בתוכחה, אך לבסוף עושה לו משתה. אבימלך ואנשיו אף לנים אצלו, ובבוקר הם נשבעים אחד לשני, במה שנראה כמעשה ברית.

יצחק אהב את עשיו יותר מיעקב. עשיו מכר ליעקב אבינו את הבכורה. בגלל שיצחק היה עיוור יעקב לקח את הברכות שיצחק היה אמור לברך את עשיו ועשיו התעכב ובעקבות כך יעקב קיבל את הברכות וכך תקיימה דברי ה' ש"רב יעבוד צעיר", עשיו הגיע לאחר שיעקב הגיע אבל יצחק גם ברך אותו.

כשהיה יצחק בן 75 נפטר אברהם אבינו וכשהלכו יצחק וישמעאל להלוויית אביהם, אברהם כיבד ישמעאל את יצחק.

בשנת 2228, כשהיה יצחק בן 180, נפטר‏[11] ויצחק היה "זקן ושבע ימים"‏[12] ונקבר במערת המכפלה .


הערות שוליים

 1. 1.0 1.1 בראשית, כ"ה, י"ט
 2. רש"י על בראשית, כ"ה, י"ט.
 3. בראשית, כ"ב
 4. סדר עולם רבה, פרקים א' - ב'.
 5. בראשית, כ"ה, כ'.
 6. בראשית, כ"ה, כ"ה
 7. מדבר על "עשו".
 8. בראשית, כ"ה, כ"ו
 9. מדבר על "יעקב".
 10. בראשית, כ"ה, כ"ז
 11. בראשית, ל"ה, כ"ח.
 12. בראשית, ל"ה, כ"ט.