קרב כפר שלם

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search
קרבות החשמונאים
קרב מעלה לבונה
קרב בית חורון
קרב אמאוס
קרב בית צור
קרב בית זכריה
קרב כפר שלם
קרב חרשה
קרב אלעשה


קרב שלם היה הקרב השישי במרד החשמונאים. בשנת 162 לפנה"ס, ניקנור, שהיה מפקד כח הפילים, נשלח לארץ יהודה במטרה להחזיר את השליטה היוונית על הארץ. הוא חבר לצבא היווני, אשר עדיין החזיק מעמד ב"חקרה", שבירושלים ומשם מנסה לחדש את השלטון היווני ב"דרכי שלום". בספר החשמונאים [1] נכתב:" וישלח במרמה מלאכים אל יהודה ואל אחיו ודברי שלום בפיהם לאמור. " אל נא תהי מריבה ביני וביניכם לכן במתי מעט אבוא אליכם ונדברה יחד."

יהודה המכבי נענה לו ובקש לפגוש אותו. אך אז הסתבר ליהודה כי מתוכנן מארב ונמנע מהמפגש. ניקנור החליט לצאת ללחימה בכפר שלם (או בכפר שלמה), ניגף ונלט אל החקרה.

כפר-שלם, הוא מקום דרומית מ"רמאללה" של היום. צלילו של שם המקום נשמר באתרים ערבים: חרבת סלמיא, דיר-סלםו שעב-אל-סלמא.

הרקע למלחמה[edit]

לאחר שדמטריוס הראשון מבית סלאוקוס היווני היה למלך. פנה אליו כהן בשם אליקים אשר בקש להתמנות לכהן גדול. הוא, יחד עם התומכים בו פנה לעזרת דמטריוס. המלך שלח את שר צבאו בכחידס, עם צבא, במטרה לממש את המינוי. הוא יצר קשרים עם "החסידים ראשי בני ישראל לשאול להם לשלום"[2]. המגעים הסתיימו בשחיטה של שישים מהם. ועל כך כתב ספר החשמונאים:"בשר חסידיך לחיתו ארץ, שפכו דמם כמים סביבות ירושלים ואין קובר." וכך איבדו את האימון בהם.

בעקבות הכשלון למנות את הכהן הגדול החדש, בכחידס ניסה למצות את שלטונו ופגע בתומכים ביהודה המכבי. לאחר מכן, הוא ניסה למנות את אליקים לכהן גדול. יהודה המכבי נוכח לדעת כי המצב הולך ורע, והחליט על מרד חדש. אליקים חזר למלך יוון וטען כי פוגעים בו והוא לא יוכל למלא את התפקיד של כהן גדול.


קישורים חיצוניים[edit]


הערות שוליים[edit]

  1. ז', כ"ה
  2. ז, י"ב