בית המדרש

  • שבת ומועדים
  • ענינו של יום
לחץ להקדשת שיעור זה

יום הכיפורים

undefined

הרב דב בערל וויין

תשע"ד
3 דק' קריאה
יום הכיפורים הוא לא רק יום של קדושה ומחילת חטאים אלא גם יום חשוב של תקווה ואופטימיות. במידה רבה, כל אחד מאתנו נולד מחדש ביום הזה. לכל אחד מאתנו יש הזדמנות לגאול את עצמו. על אף שאנחנו מבלים את רוב זמן התפילה בווידוי על חטאינו, על הכישלונות ועל המגרעות שלנו, אנחנו עושים זאת בתחושת ביטחון שהטעויות האלה יימחקו בזכות חמלתו של האל על ברואיו. אנחנו מתוודים על סדרה שלמה של חטאים שרשומים בתפילות כדי שנוכל להיטהר מכל אשמה ונוכל להתקדם בלי הנטל של משגי העבר.
לפני שנים רבות, עת כיהנתי כעורך-דין בשיקגו, הכרתי עמית שהתמחה בהדרכת אנשים בתהליך של הכרזת פשיטת רגל מרצון. הוא סיפר לי שרוב הלקוחות שלו, באופן עקבי, חשו אשמה על כך שלא רשמו את כל החובות וההתחייבויות שלהם בבקשה הראשונה שהגישו להגנה מפני פשיטת רגל. הם שכחו התחייבות מסוימת, או מסיבה פסיכולוגית מוזרה אך רווחת, התביישו לרשום אותה בבקשה שלהם להכרזה על פשיטת רגל. מילא לא להחזיר הלוואה לבנק, אבל לא להחזיר הלוואה לאנשים הקרובים והיקרים לך זה כבר סיפור אחר.
כשאנחנו מבקשים מחילה משמים ביום הכי קדוש בשנה, רשימת החטאים והחסרונות שהיא לבה של תפילת יום הכיפורים, באה לפצות על הפגם הפסיכולוגי והרגשי הזה. אנחנו מתוודים על כל חטא אפשרי, מפני שבני אדם מסוגלים, ואפילו נוטים, לעשות כל חטא אפשרי. הזיכרון שלנו סלקטיבי ולעתים קרובות גם פגום.
בושה בפני הבורא היא תכונה אנושית שירשנו מאדם הראשון, תכונה שבאה לידי ביטוי בעימות שלו עם האל כבר בשחר הציוויליזציה האנושית. לפיכך הרשימה המלאה של כל החטאים האפשריים היא מרכיב חיוני לקבלת מחילה ביום הכיפורים.
כפי שנאמר קודם, יום הכיפורים הוא יום ייחודי של הזדמנות. ביום הזה אנחנו חופשיים מכל המטלות השגרתיות שממלאות את קיומנו בכל ימות השנה, ולכן יש לנו זמן להקדיש מחשבה לדברים שבאמת חשובים בחיים - משפחה, קהילה, מסורת והמורשת שלנו לבאים אחרינו. ביום הזה אנחנו באמת ובתמים מתמודדים עם הקיום שלנו כבני אדם ועם העובדה שאיננו בני אלמוות.
אנחנו גם מוצאים זמן להרהר בנשמה שלנו שלא פעם נזנחת או נשכחת בגלל הלחצים של מטלות וטרדות היומיום. יש לנו הזדמנות לחדש את מאגר הגאווה היהודית שנמצא בתוך כל אחד מאתנו, את הייחוד שלנו כיחידים וגם כאומה. זה הזמן לחזק את הזהות שלנו כיהודים ולהבין את הדרישות והזכויות שהזהות הזאת מעניקה לנו. אלה הדברים שמעניקים לאדם תחושת חשיבות אמיתית ותכלית בחיים.
המנוכרים והלעגנים, המבולבלים והנבערים לא ימצאו לעצמם נחמה ביום הקדוש הזה, אך לאלה שמבקשים להכיר את עצמם ובכך לזכות להצצה בבורא עולם ובחיי הנצח שלהם, יום הכיפורים הוא יום של הזדמנות עצומה ושל סיפוק אדיר. הוא מזכיר חידוש קשר עם חבר ותיק ויקר או מציאת חפץ בעל ערך רגשי שאבד מכבר. המהות הפנימית שלנו, שנחשפת באמצעות קדושת יום הכיפורים, היא היא אותו חפץ יקר שאבד מכבר, אותו חבר ותיק ויקר.
האיסורים והעינויים שחלים עלינו ביום הכיפורים הם תזכורת לכך ששום דבר חשוב ומתמשך בחיים לא מגיע בלי הקרבה או ויתור. היהדות לא מטיפה לחיים של התנזרות. התורה לא רואה בעין יפה את אלה שמונעים מעצמם מרצונם את התענוגות החיים המותרים. חז"ל לימדו אותנו שהשכר בחיים הוא בהתאם למידת המאמץ וההקרבה שאנחנו משקיעים בהשגת היעדים.
אין ארוחות חינם בעולם הגשמי או הרוחני שבו אנחנו חיים. האיסורים הגופניים שחלים עלינו ביום הכיפורים נועדו להזכיר לנו את האמת הזאת. בתפילות ראש השנה ויום הכיפורים אנחנו מתוודים שאנחנו מסכנים הכול כדי לשים אוכל על השולחן. יום הכיפורים והמגבלות הגופניות שיש בו מלמדים אותנו שעלינו גם לסבול מעט כדי להתעלות לרמה רוחנית ולהשיג שלוות נפש.
היעדר קולות לעיסת המזון, בליעת המשקאות וצלילי הנקישה שמשמיעות נעלי עור חזקות מאפשר לנו לשמוע את הקול הדק והשקט שנמצא בתוכנו, את הצליל שהנשמה שלנו משמיעה, את הקול שמרומם אותנו ומחבר אותנו לבורא עולם. זה מה שהופך את יום הכיפורים ליום עצום של הזדמנות והתעלות לאדם - ליום הקדוש ביותר בשנה.
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il