בית המדרש

x
x
סינון על פי מדיה
סינון על פי אורך שיעור
5 שיעורים
  undefined
  מלאכות שבת

  מלאכת דש

  האם מותר לתלוש עגבניות שרי מהאשכול שלהם? ומה הדין בענבים? האם מותר לסחוט לימון לתוך סלט או תה בשבת? שאלות אלו ועוד מתבארות מתוך העיסוק במלאכת דש. הלימוד יתחיל מהגמרא דרך פרושי הראשונים ועד לפסיקת האחרונים וההלכה למעשה.

  הרב יוסף אפריון | תשע"ג
  undefined
  מלאכות שבת

  הכנת תה בשבת

  באיזה אופן מותר להכין תה בשבת. דווקא ע"י תמצית או אף ע"י תיון? בכלי שני או רק בכלי שלישי? דיני הכנת משקה חם בשבת כוללים כמעט את כל היסודות השכיחים של הלכות בישול בשבת, כגון: כללי כלי ראשון שני ושלישי, עירוי מכלי ראשון, קלי הבישול, בישול אחרי בישול במאכלים לחים ויבשים ועוד. בשיעור שלפנינו נשתדל להבהיר מושגים יסודיים וחשובים אלו יחד עם הבהרת הדרך הנכונה להכנת תה בשבת. הלימוד יתחיל מהגמרא דרך פרושי הראשונים ועד לפסיקת האחרונים וההלכה למעשה.

  הרב יוסף אפריון | תשע"ג
  undefined
  מלאכות שבת

  איסורי שהיה החזרה ונתינה ודין פלטת שבת

  אחד מסימני הזיהוי של בית יהודי הוא פלטת שבת. כולנו משתמשים בה ועלינו לברר כיצד עושים זאת. האם אפשר להניח עליה אוכל דווקא בערב שבת או אף בשבת, אלו מאכלים מותר להניח עליה ועוד. כמו"כ נברר את דיני השימוש בגז המכוסה בפח שטוח ממתכת (בלעך בלע"ז). יש לשים לב שהלימוד יעסוק בתבשילים שאין בהם איסורי בישול אלא רק גזרות דרבנן. הלימוד יתחיל מהגמרא דרך פרושי הראשונים ועד לפסיקת האחרונים וההלכה למעשה.

  הרב יוסף אפריון | תשע"ג
  undefined
  מלאכות שבת

  מלאכת בורר - שיעור מהיסודות

  מלאכת בורר היא אחת המלאכות השכיחות בהלכות שבת והיא אחת הדוגמאות שמביא המשנה ברורה בהקדמתו להלכות שבת שעלולים להיכשל באיסורי תורה אם לא לומדים את ההלכות. האם מותר לקלף מלפפון בשבת? כיצד מותר להוציא את הירקות מתוך המרק? האם מותר למיין צעצועים המפוזרים על הרצפה? על כך ועוד בשיעור שלפנינו. הלימוד יתחיל מהגמרא דרך פרושי הראשונים ועד לפסיקת האחרונים וההלכה למעשה.

  הרב יוסף אפריון | תשע"ג
  undefined
  מלאכות שבת

  מלאכת טוחן

  האם מותר להכין סלט בשבת? האם מותר למרוח אבוקדו על הלחם? האם מותר לחתוך את העוף לחתיכות דקות כדי שאחי הקטן יוכל לאוכלו? האם מותר למעך תפוחי אדמה מבושלים? שאלות אלו ועוד שייכות למלאכת טוחן. נשתדל לבארן אחת לאחת בלימוד שלפנינו.

  הרב יוסף אפריון | חשוון תשע"ב
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il