בית המדרש

x
x
סינון על פי מדיה
סינון על פי אורך שיעור
7 שיעורים
  undefined
  רביבים

  המצב הכלכלי טוב, תודה לא-ל

  מכתב מזוג צעיר על קשיי הפרנסה ומעשר כספים * בימי שבת ישראל על אדמתו חקלאים יהודים תרמו כשליש מתוצרתם * גם מגדלי בהמות נתנו כשליש מהבשר למעשר ומתנות כהונה * גם בימינו ובענפים אחרים יש להפריש מהרווחים לפחות מעשר * מצבנו הכלכלי טוב בהרבה ממצבם של הדורות הקודמים * השתחררות מעול החומרנות על ידי שביתה ממלאכה בשבת והקדשתה להתעלות רוחנית * המשתמש בכל הכנסותיו ואינו חוסך נעשה משועבד למקום עבודתו * חובתם של המנהיגים לפעול להוזלת החינוך והדיור

  הרב אליעזר מלמד | איר תשע"ב
  undefined
  רביבים

  אכילת המן - שיעור ביחס לפרנסה

  אספקת המן מדי יום רק לאותו יום לימדה את ישראל להשתחרר מדאגת הפרנסה ומהשיעבוד לחומריות * מי שמפריז בצבירת רכוש דומה למי שהותיר מן המן למחרת, שהמן הנותר הבאיש * המנה הכפולה שירדה בערב שבת שחררה את ישראל מהדאגה לחומריות בשבת * היחס בין השבת לימי המעשה כיחס שבין נשמה לגוף * עבור שבת היה מותר לאסוף יותר מן, כי חומריות שנצברת לשמש את הרוחניות איננה מבאישה * 'פניני הלכה' השלם על הלכות שבת.

  הרב אליעזר מלמד | תשע"א
  undefined
  פרנסה צדקה ומוסר

  כלכלת בית

  הוצאות לעומת הכנסות, העניים שהעניות רודפת אחריהם, המתקשים לחסוך, היודעים לחיות, כיצד ילמד אדם לרסן עצמו.

  הרב אליעזר מלמד | תמוז תשס"ח
  undefined
  פרנסה צדקה ומוסר

  פרנסה, צדקה ומוסר

  מצוות הצדקה ומדיניות הרווחה, כבודם של העניים, מדיניות הרווחה המוטעית, משפחות חד הוריות, אחריות, יש עבודה, המקבלים הטבות שלא בצדק, החסד האמיתי,

  הרב אליעזר מלמד | תמוז תשס"ח
  undefined
  רביבים

  לא לעקוף את התורה

  האם ההתנגדות לשביתת המורים גורמת לעושק שלא כדין?● אילו הובאה השאלה לפני בית דין, יתכן בהחלט שהיה מורה למורים לשבות ● המורים הדתיים לא צריכים ללכת כפתאים אחרי מנהיגות חילונית.

  הרב אליעזר מלמד | ט כסלו תשס"ח
  undefined
  רביבים

  צניעות ולימודי מקצוע

  לימודים ועבודה בסביבה שיש בה נשים לבושות שלא בצניעות * כשיש רק דרך אחת ובה נשים שאינן לבושות בצניעות, מותר לעבור בה. מי שעלול להיכשל, אסור לו להכניס את עצמו לניסיון.

  הרב אליעזר מלמד | תמוז תשס"ז
  undefined
  רביבים

  אמונה, חינוך וכלכלה

  החינוך התורני-לעשירים בלבד? האם מובטח לנו שהקב"ה יחזיר את כל הוצאותינו על חינוך הילדים? הדרך הראויה: לחסוך בהוצאות לצרכי רשות, ולהוציא בהתאם ליכולת לצרכי מצווה; הפיתרון: חיזוק מוסדות תורניים לא פנימייתיים והשלמת החינוך באמצעות הקהילה.

  הרב אליעזר מלמד | תשס"ד
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il