בית המדרש

x
x
סינון על פי מדיה
סינון על פי אורך שיעור
9 שיעורים
  undefined
  כי תצא

  כיצד מענישים?

  ענישה בצורה הוגנת וראויה ,מ'רשע' ל'אחיך' , בעל תשובה - אהוב לפני ה' , נשיאת כפיים על ידי כהן שהשתמד , דרכי תשובה לרוצח במזיד , דרכי תשובה לרוצח בשוגג , תאונת דרכים לפני כמאתיים שנה , דברי חיזוק להינצל מיצר הרע , כשלקה הרי הוא כאחיך.

  הרב שמעון כהן | אלול תשע"ח
  undefined
  כי תשא

  מה יעשה הבן ולא יחטא?

  בדור של טכנולוגיה דרושים עמל וגבולות

  פרשיית העגל בתוך פרשיות המשכן , ציווי אהרן לפרק את נזמי הזהב , להעמיד שוטרים בגנות ובפרדסים  בשביל מה צריך כללים , תהליך של ריפוי , זהב זה דבר נפלא או נורא ואיום? , מה יעשה הבן שלא יחטא?! , "ודי זהב" - שלושה משלים , עבודת ה' ללא חופשות מחלה , עושר לא טבעי גורם להסתאבות , בשביל מי נברא העולם? , התשובה היא: גבולות! , דרושים עמל ויגיעה , הבן מצפה לשמוע וללמוד היכן עובר הגבול , למות באהלה של תורה

  הרב שמעון כהן | אדר תשע"ז
  undefined
  כי תצא

  מיפת תואר ועד בן סורר

  פרשיות יסודיות בבנין החינוך

  שלוש הפרשיות הראשונות , סמיכות פרשיות לפי שיטת הסלאמי , פרשיית יפת תואר מולידה את פרשיית בן סורר , סר מן הדרך, נותן כתף סוררת וממרר את החיים , לא קל להיות 'בן סורר ומורה' , אהבת ה' גוברת , בקשתה המזעזעת של אם יהודיה , כשמושג ה'מרות' מיטשטש הילד מתחנך למרידה , החידוש שב'קול' והחידוש שב'אמו' , הצלחה בחינוך הבנים ,העניינים שהם תנאי קודם לכל הצלחה בחינוך

  הרב שמעון כהן | אלול תשע"ו
  undefined
  איך מחנכים, משמעת ואהבה

  חינוך מבית אבא

  המטען שאתו יוצא הבן לדרך

  שני מצבים בחייו של האדם  רוב ימיה ושנותיה של האומה עברו עליה בדרכים , הסדר הנורמלי הוא, שאדם נמצא בבית , המלך בקונך וצא - זו תפילת הדרך , הצידה לדרך החשובה ביותר , בתי האבות הם העוצמה הגרעינית של המשפחה ,אני הרצל שמעון ביטון , שלושה שמות נקראו לו לאדם , אני פלוני נולדתי לפלוני ממשפחת פלוני , סגולה נגד שכחת השם , מי צריך להיות 'חבר טוב' ומי 'שכן טוב'? , מטען חיובי מלא עוצמה.

  הרב שמעון כהן | אייר תשע"ו
  undefined
  בחוקותי

  חינוך להקשבה ועמל

  הקשבה מביאה לידי עמל

  לא מספיק לקיים מצוות, צריך עמל תורה , ביטול תורה באיכות , הטעות של הפדגוגים המתנשאים , למה שמחים בל"ג בעומר? , לשמוע בקול ה' זה להיות עמלים בתורה , התוצאה של החטא העיוני היא בגידה מעשית , חינוך מתחיל בהקשבה , בנין התורה נבנה על ידי עמל והקשבה.

  הרב שמעון כהן | אייר תשע"ו
  undefined
  בהר

  וקראתם דרור בארץ

  חינוך לעצמאות ועצמיות

  מצוה 'לשמוע' או 'לתקוע' ,הרגיש בבית , ציפור דרור - כשהיא עצמאית היא מנגנת ושרה , נסיבות מותו של רבי יהודה הלוי , מי שיש לו דירה יש לו עצמאות , דרור - חופשי מן הזיוף ומן התערובת , כדי לזכות בנבואה צריך להיות חופשי , מר דרור, ציפור דרור ודררא דממונא , בגלות היה "מצוין" , מה זה חוץ לארץ באמת? , ילד צריך להרגיש שהוא ציפור דרור , שאלת 'אַיֶּכָּה' זו לא שאלה גיאוגרפית

  הרב שמעון כהן | אייר תשע"ו
  undefined
  פקודי

  להיות נאמנים לדבר ה'

  ייסוד בנין החינוך על ציווי ה' מהחל ועד כלה

  ערכם העצמי של כלי המשכן , משכן ה' - לעד ולעולמי עולמים , בבית ראשון ובבית שני היה חיסרון , תהליך הבניה יסודי ומשמעותי יותר מהבנין עצמו , סגולה נפלאה להבטחת קבלת התפילות , כיצד קורה שנער ירא שמים נופל לחולשה רוחנית? , יש ערך מיוחד לדבר שמתחיל בילדות , הכל על פי ציווי ה' , נאמנות לדבר ה' מהמסד ועד הטפחות , בגמר מלאכה יש צורך בברכה.

  הרב שמעון כהן | אדר א תשע"ו
  undefined
  ויקהל

  עיקר החיים - הקודש והמקדש

  השאיפה אל הקודש - מיסודות בנין החינוך

  נדיבות הלב בולטת בפרשה, בנין בית ה' נוגע בנקודת הרצון הפנימית של ישראל , ארבע דרגות בסולם 'אהבת הנכסים' , המעלה הגבוהה יותר היא שאדם מתנדב בגופו , דרושות הכנות מעשיות לקראת הגאולה השלמה , עוד מעט תהיה לנו מדינה יהודית , תספורת של כהן גדול , לשם קדושה - מתחילת חציבת האבנים , על טהרת הקודש.

  הרב שמעון כהן | אדר א תשע"ו
  undefined
  איך מחנכים, משמעת ואהבה

  חמש שנים ראשונות - באילן ובאדם

  כל גיל והחינוך המתאים לו

  מצוות ערלה ומצוות נטע רבעי , צעדים ראשונים בשדה החינוך , להסיר את ערלת הלב , חינוך לתורה - בן שלוש בן ארבע ובן חמש , האדם נמצא בתהליך מתמיד של התפתחות , האדם דומה למלך, לחזיר, לגדי, לסוס, לחמור, לכלב ולקוף , ה' קושר דבר רוחני בדבר גשמי , העובר ברחם אמו שמור ומוגן , חלב אם - השגחה פרטית , הוא מפריע, מסריח ובוכה בלי סיבה - אז למה כולם אוהבים אותו? , גיל הנערות - ההורים דואגים , הרופאים ממליצים לבכות , כל עצמותי תאמרנה ה' מי כמוך , באיזה גיל לשלוח את הילד לבית הספר? , אסור להפריע למדען במילוי תפקידו.

  הרב שמעון כהן | אייר תשע"ו
את המידע הדפסתי באמצעות אתר yeshiva.org.il