ויקישיבה:שו"ת

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search

שאלות על האתר, תורה, יהדות או משהו דומה?

זה המקום לשאול!

ארכיונים

ארכיון 1;

מאי פסקא[edit]

מה ההבדל בין "מאי פסקא" לכל אוקימתא אחרת שהגמ' עושה למה לא בכל אוקימתא (ואפילו אלו הדחוקות יותר) הגמ' לא שואלת מאי פסקא תודה

תאריכי לידה ופטירה[edit]

שלום, שמתי לב שבערכים על רבנים וכדומה לא כתוב, לפחות בפסקה הראשונה, את תאריכי הלידה והפטירה (אם האדם כבר לא חי). אמנם בחלק מהערכים התאריכים כתובים בביוגרפיה למטה, אבל זה די לא נוח לחפש את זה. אני מצפה שכמו שבויקיפדיה זה כתוב בפסקה הראשונה, כך צריך להיות גם פה.

דבר שני, גם אם כתוב תאריך בביוגרפיה, כמעט תמיד זהו התאריך העברי. כמובן שזה חשוב לכתוב את התאריך העברי, אבל מכיוון שרוב האנשים לא מורגלים לכך, אני חושב שכדאי גם לכתוב את התאריך (ולציין כמובן שזה 'לספירתם', לא בהכרח בניסוח הזה אבל).

מצפה למענה. תודה ויום טוב. --Nevo mizrachi (שיחה) 20:39, 22 ביוני 2016 (IDT)

תשובה: תודה רבה על ההערה, לרוב משתדלים לכתוב את שני התאריכים.צבע הקישורים[edit]

האם ישנה אפשרות לשנות את הצבע של קישורי המקורות מהצבע הכחול המקובל כבר של קישורי הערכים? זה קצת מבלבל...--שלמה 20:15, י"ב באייר ה'תשס"ט (IDT)

רעיון יפה, נשקול זאת. תודה על ההצעה. נפתלי, הנהלת האתר • שיחה. 14:14, י"ג באייר ה'תשס"ט (IDT)

הערך "היסט"[edit]

יש טעות בשם הערך "היסט" - שצריך להיות "היסת", מלשון פיתוי, ולא מלשון הזזה. המונח "היסט" הוא מונח הקיים בענייני טומאה, ואילו בערך מדובר על שבועה. - איך משנים את שם הערך?--שלמה 18:24, ט"ז באייר ה'תשס"ט (IDT)

בכל דף תוכן יש לשונית "העברה" למעלה, להעביר את שם הדף. במקרה זה אני חושב ששם הערך צ"ל "שבועת היסת", כי לא מדובר בסתם הסתה, אלא בשבועה. אפרים 23:24, ט"ז באייר ה'תשס"ט (IDT)


מילון[edit]

יש פה פרוייקט של מילון. הפרוייקט הזה תקוע (הוא פשוט ריק. שום דבר לא נעשה בו). נראה לי שזה בעיקר בגלל שלא ברור בדיוק מה צריך לעשות בו. אולי כדאי להסביר? או לחילופין למחוק. --שלמה 22:52, א' בסיוון ה'תשס"ט (IDT)


הידעת?[edit]

מאד נצרך שיהיה אפשר לחפש ב"הידעת?". האם קיימת אפשרות כזו? אשמח אם שאלתי תענה בהקדם. תודה.

בחיפוש ישנה אפשרות לעשות חיפוש רק בתבניות. כמעט כל התבניות הם של "הידעת?" אז לא יהיה קשה לחפש כך. אפרים 17:32, ד' בסיוון ה'תשס"ט (IDT)
אפשרות נוספת דרך גוגל: לחפש באתר http://www.yeshiva.org.il/wiki/ את המילים "תבנית:הידעת?" ואת מה שאתה רוצה לחפש. תוצאות של "הידעת?" יופיעו ראשונות כי בכותרת של כל "הידעת?" כתוב "תבנית:הידעת?". כדי שלא יופיעו תוצאות מ"שיחת תבנית:הידעת?" אפשר לרשום "-שיחת" (לא צריך מרכאות) בחיפוש. אלו האפשרויות שידועות לי. אפרים 17:59, ד' בסיוון ה'תשס"ט (IDT)

הר הזיתים[edit]

יש קישור לספר זכריה. הקישור אינו נותן את המקור. האם זו טעות שלי או "באג". דני 22:47, כ"ב בסיוון ה'תשס"ט (IDT)

אולי היתה תקלה זמנית. המקור נפתח לי כמו שצריך. נפתלי, הנהלת האתר • שיחה. 14:29, ז' בתמוז ה'תשס"ט (IDT)

הגנה על ערך מושחת[edit]

אני לא בטוח שזה המקום לכתוב זאת, אבל:

מישהו משחית באופן קבוע (אפילו חמש פעמים ביום אחד) את הערך ברכת החמה. כל פעם הנהלת האתר מחזירה את הערך לקדמותו. אבל בשביל לתקן זאת אחת ולתמיד אני מבקש לעשות הגנה לערך, שלא יוכלו לערוך אותו כלל. כך גם עושים בויקיפדיה. אגב הגנה כזאת שיוכלו לערוך רק משתמשים שנכנסו לאתר ארבעה ימים - לא תועיל כאן, כי המשחית הנ"ל נכנס כל יום כמה פעמים. תודה רבה.אחיקם 01:54, י' בתמוז ה'תשס"ט (IDT)

השומה הגנת קאפצ'ה על עריכות אנונימיות. אנו מקווים שזה ימגר את הבעיה הנזכרת. תודה על פנייתך. נפתלי, הנהלת האתר • שיחה. 13:03, 26 ביולי 2009 (UTC)

ניקוד על תמונות[edit]

בדף ההסבר לתחרות העריכה לא מופיע ניקוד על העלאת תמונות, האם לא רוצים לעודד העלאת תמונות חופשיות? --אמביציה 08:57, 26 ביולי 2009 (UTC)

בשלב זה יש יותר חשיבות להוספת תוכן. שילוב תמונות בערכים זה צעד של העשרת תוכן שהוא חשוב, אבל מבחינת עידוד נעודד אותו בשלב מתקדם יותר. בברכה, נפתלי, הנהלת האתר • שיחה. 12:58, 26 ביולי 2009 (UTC)

איך מוסיפים ערך לקטגוריה?[edit]

פרס מוסקוביץ' לציונות[edit]

האם פרס מוסקוביץ' לציונות ראוי לערך כאן?--אמביציה 09:24, 26 ביולי 2009 (UTC)

ראה את הדיון שנפתח על ערכים גבוליים. לדעתי זה כבר מחוץ לגבול בכל מקרה ולא שייך בוויקישיבה. נפתלי, הנהלת האתר • שיחה. 14:02, 26 ביולי 2009 (UTC)

קישורים שבורים[edit]

לחצתי על ערך אקראי והגעתי לערך תיקו אבל נכתב שם שערך זה לא קיים כי הגעתי מקישור שבור לטיפולכם מצ"ב הקישור: http://www.yeshiva.org.il/wiki/index.php?title=%D7%AA%D7%99%D7%A7%D7%95

בעיה מוכרת, העניין טופל. תודה על פנייתך. נפתלי, הנהלת האתר • שיחה. 17:58, 4 באוגוסט 2009 (UTC)

ערכי שנים[edit]

בערך הרב אברהם אלקנה כהנא שפירא שנים מופיעות כקישור פנימי (למשל ה'תשל"ד), האם יש כונה שיכתבו ערכי שנים בויקישיבה?

כרגע לא מופנים כל כך מאמצים לכיוון כזה, אולם אין התנגדות עקרונית לכך ואם יש מי שמוכן להשקיע בכך - בברכה. נפתלי, הנהלת האתר • שיחה • 11:29, 21 בספטמבר 2009 (UTC)
האם כדאי להשאיר את הקישורים האדומים או למחוק אותם?

כללי כתיב לשמות הערכים[edit]

באנציקלופדיה ההלכתית רפואית שמות הערכים מופיעים בכתיב חסר (על פי כללי הכתיב המנוקד), ואילו שמות ערכים רבים אחרים מופיעים בכתיב מלא. האם יש מדיניות לאתר בנושא? אגב, יש ערך וידוי וערך ודוי (שמרחיב בעיקר בנושא וידוי הנוטה למות).

(א) אני חושב שכרגע אין מדיניות מפורשת של האתר לגבי כללי הכתיב, אך אני מניח שכיוון שהכתיב כאן הוא חסר ניקוד, כדאי שהוא יהיה ע"פ כללי הכתיב חסר הניקוד. כנ"ל לגבי שמות הערכים. יעיל ונוח יותר לכתוב כך כי זו הדרך המקובלת. (ב) אגב, חוץ מצורות כתיבה שונות לערכים דומים (המקרה שהבאת אינו היחיד), יש גם ערכים כפולים (בעלי אותו שם אך תוכנם שונה), ניתן לראות בדף שמרכז את הפרויקט לאיחוד הערכים הכפולים - ויקישיבה:מיזמים/תורנית/ראשי. אפרים 20:50, כ"ו בתשרי ה'תש"ע (UTC)

תאריך עברי[edit]

רציתי לציין לשבח את התאריך העברי המפיע תדיר אצלכם בראש עמוד וכן בשינויים האחרונים. איך עשיתם זאת? אני משתתף ג"כ במיזם ויקי ורציתי לאמץ זאת גם שם. --213.151.62.53 18:34, כ"ו בתשרי ה'תש"ע (UTC)

אדר ב' תשע"א[edit]

שלום. בתבנית הידעת יש פעמיים אדר א תשעא. כבר הכנסתי ערכים גם לאדר א השני (כלומר אדר ב) אבל צריך לשנות את שמו לאדר ב. ואני מקווה שממילא הערכים שהכנסתי יופיעו באמת באדר ב. תודה אחיקם

בבדיקה, עמכם הסליחה. מאירי, חבר בהנהלת האתר 19:54, כ"א בשבט ה'תשע"א (UTC)
תודה, ראיתי שכבר תיקנת ל"אדר ב'". אבל לצערי הערכים שכבר הכנסתי לאדר ב' (מה שהיה קודם גם כן בשם "אדר א" אבל השני) נמחקו. אני מבקש שתחזירם, בכל זאת, חבל על העבודה שלי שתהיה לחינם... בתודה מראש אחיקם 08:24, כ"ב בשבט ה'תשע"א (UTC)
לא אני תיקנתי, אלא נפתלי ש"קפץ לביקור" וזה המייל שהוא שלח לי אחרי התיקון: "תיקנתי את העמוד שם.
זה היה פעמיים אותו דבר, זהה לגמרי. המשמעות היא שכל מה שהוא הכניס זה לאדר א.
מה שהוא רוצה שיהיה דווקא באדר ב צריך להכניס כעת, במתוקן." בסליחה על התקלה, מאירי, חבר בהנהלת האתר 15:09, כ"ב בשבט ה'תשע"א (UTC)

פרשות שבוע[edit]

שלום רב לצוות העורכים רציתי להודות על האתר הנהדר הזה, אני לומד ומחכים המון בפרשות השבוע.

רציתי לבקש מכם, אם יורשה לי, שתֶפַתְחוּ את הערכים של פרשות השבוע עוד יותר ממה שיש עד עכשיו. יש לי רעיון שתוכלו להשתמש בערכים של פרשת השבוע מויקיפדיה האנגלית, שם יש פרשנוית של רבנים לפרשות השבוע. אם מישהו יוכל לתרגם זאת זה יהיה נהדר. הנה קישור (בכותרת "In inner-biblical interpretation") והלאה.

נ.ב. אם תוכלו להביא פירושים של רבנים מכלל הזרמים, ובייחוד של רבני תימן, - אודה לכם מאוד!

תודה רבה ותזכו לעשות מצוות.

מנגנון הספאם[edit]

תודה רבה למייסדי ויקישיבה, משכלליה ומפתחיה. יהי רצון שנזכה יחדיו להגדיל תורה ולהאדירה!

רציתי לשאול כמה שאלות בעניין זה:

  1. לבורים ועמי הארצות בנושא זה (כמוני), - מהו "מנגנון הספאם"? לשם מה הוא נועד?
  2. האם לא חבל שמנגנון זה חוסם לעיתים אתרים כמו רמבמי"ש או הִבְּרוּ בוּקְס?
  3. מה הכלל, מתי הוא חוסם אתרים אלו ומתי לא?

אציין שהתעוררתי לשאלה כשרציתי להכניס כמה קישורים לערך הרב הרצוג (רשימת מאמריו באתר רמבמי"ש; תשובת רבי יוסף רוזין; 'דעת תורה' על פעולות 'המזרחי'; ועוד) - והמנגנון הנ"ל חסם אותם. בברכת יישר כח ובהצלחה, למאי נ"מ? 01:25, 20 במרץ 2012 (IST)

משום מה, כעת, זה הלך לי. מה שמעורר את השאלה השלישית ביתר תוקף ועוז. למאי נ"מ? 01:29, 20 במרץ 2012 (IST)
בעקבות התקפת הספאמרים שהיתה על ויקישיבה בחודשים האחרונים,
מתבצעים באתר שינויים טכנים, שהם יצרו את הבעיה וב"ה טישיו תקן אותה.
בכל מקרה, טישיו ויוסף שמח מטפלים בנושא זה ולכן כדאי שתצור איתם קשר.
--מאירי, חבר בהנהלת האתר. 10:59, 20 במרץ 2012 (IST)
הדפים שנחסמים הם כאלו שהאתר שלהם מופיע ברשימה זו. כמובן שאתרים כמו היברובוקס לא אמורים להחסם, אבל לפעמים יתכנו תקלות. מסיבה זו, ישנו דף נוסף, שאליו יש להכניס את רשימת האתרים שנחסמים שלא כדין וזה מועיל שהם לא יחסמו. אם כי יש לציין שפעולות בדפים הנ"ל יכולות להתבצע מעשית רק על ידי מפעיל מערכת. טישיו 00:37, 4 ביוני 2012 (IDT)

קרדיט[edit]

יישר כח גדול על המפעל החשוב 'ויקישיבה'!
רוב ברכה והצלחה לכל העוסקים והעמלים בו להגדיל תורה ולהאדירה! יהי רצון נזכה להרבות תורה וחכמתה בעמנו, גוי קדוש, גם דרך הכלים הווירטואליים. והשי"ת יהיה בעזרנו וישמור רגלינו מלכד.
באשכול ויקישיבה בפורום הישיבות שאלתי על הדרך הנכונה לתת 'קרדיט' בוויקישיבה; וכן על הדרך הנכונה לתת קרדיט לדברים שנאספו בפורומים שונים ע"י 'ניק'ים שונים. אשמח לתשובה.
לילה טוב, למאי נ"מ? 23:06, 3 ביוני 2012 (IDT)

במקרה של תוכן שמותר להעתיקו עם קרדיט (למשל ערכי ויקיפדיה) ניתן להעניק קרדיט בתקציר העריכה או בדף השיחה. במקרה של ניקים, קשה לענות על השאלה, אבל אני משער שלרוב אין על הדברים זכויות יוצרים באופן חוקי, ועל כן די בהענקת קרדיט בתקציר העריכה. טישיו 00:29, 4 ביוני 2012 (IDT)

קטגוריה:מקדש וקרבנות[edit]

מדוע ערכים בקטגוריה זו נמצאים בקטגוריות חסרות קטגוריה? יישר כח גדול, למאי נ"מ? 19:04, 5 ביוני 2012 (IDT)

לא הבנתי. טישיו 19:31, 5 ביוני 2012 (IDT)
תיקנתי את הקישורים השגויים, עכשיו מובן יותר? יישר כח! למאי נ"מ? 18:59, 17 ביוני 2012 (IDT)
אכן מוזר מאוד, נראה כמו איזה באג בתוכנה. טישיו 02:18, 18 ביוני 2012 (IDT)
הערכים חסרי קטגוריה? יו"ש · שיחה 14:42, 19 ביוני 2012 (IDT)
מנהלנו יוסף-שמח!
הערכים נמצאים בקטגוריה:מקדש וקרבנות, ומשום מה הם נמצאים ג"כ ב'קטגוריות חסרות קטגוריה', כפי שניתן לראות בלחיצה על הקישורים הנ"ל. כפי שאמר טישיו הנכבד, זה נראה כבאג בתוכנה. נשמח אם תתקנו זאת.
אגב, עמדתי על בעיה נוספת (דומה???) בנושא הקטגוריות בשיחת קטגוריה:תבניות, - אשמח אם תסתכלו שם.
יישר כח גדול על הכל! -- למאי נ"מ? 16:06, 19 ביוני 2012 (IDT)

ויקישיבה בלועזית[edit]

כידוע, ויקיפדיה מנוהלת בכשלוש מאות שפות שונות, כאשר לכל אחת מהן - מוקצה אתר מיוחד שלה - בתוך הפורטל הגדול של ויקיפדיה.

ומה עם ויקישיבה? אני שואל זאת, במיוחד לאור ההשוואה עם הערכים בויקיפדיה שעוסקים ביהדות: אלו כתובים בעשרות שפות, שמתוכם - הַנֵּתַח העברי מהווה הרבה פחות מחמישים אחוז. למה? כי יש נושאים - במיוחד כאלו הקשורים ליהדות התפוצות - שאותם מעדיפים עורכי חו"ל לנסח בשפת אמם במקום בעברית. כך קרה, שברגע שויקיפדיה נתנה את הרשות לערוך ביותר משפה אחת, הוגדלה כמות הערכים באופן משמעותי, הרבה מעבר לכמות הערכים שנכתבו בשפתה המקורית של ויקיפדיה (=אנגלית). השאלה על ויקישיבה היא אפוא, האם לא כדאי לאפשר גם לעורכי חוץ לארץ להשתתף בכתיבת ערכים? להערכתי (מתוך ההשוואה עם מה שמתרחש בויקיפדיה) זה יגדיל את כמות הערכים של ויקישיבה לפחות בפי שתיים (כאשר מן הסתם רוב הערכים הלועזיים יכָּתבו באנגלית, אך חלק - גם בספרדית ברוסית בצרפתית ועוד), וגם יאפשר הוספת ערכים חדשים כאלו אשר אין להם עד כה ערך עברי, וכאמור הדבר אמור במיוחד באשר למידע אודות יהדות התפוצות שעליה חסר חומר עברי אקטואלי.

אתן דוגמה פשוטה: נניח שאני מחפש מידע על רבו של רובע קווינס בניו יורק. איפה אוכל למצוא מידע כזה בויקישיבה? מאידך, אם יהודי תושב קווינס ירצה לכתוב על הרב הזה בויקישיבה - הוא עשוי להיתקל בקושי הלשוני - אלא אם כן יורשה לו להתנסח בשפת אמו.

בין כך ובין כך, הצטרפותה של ויקישיבה למועדון הרב-לשוני של מיזמי ויקי השונים, תועיל מאד לקדם את הדימוי העולמי של ויקישיבה כמיזם יהודי תורני גלובלי חובק כל - מה שגם יתחיל להצדיק את הלוגו של ויקישיבה - ואף לפצות על הדימוי הפרובינציאלי-משהו שיש כרגע לויקישיבה - כאנציקלופדיה המתמקדת (בצדק כמובן) בתחום התורני בלבד.

לסיכום, אינני מוצא סיבה נראית לעין, שדווקא בדורנו, שבו כדור הארץ הפך לכפר אחד קטן, תהיה ויקישיבה יותר מסוגרת מהתורה עצמה - שניתנה לפני למעלה משלושת אלפי שנה - ושעליה נאמר (סוטה ז סוף משנה ה) כי נכתבה "בשבעים לשון, שנאמר: באר היטב", אות וסימן להיותה תורה עולמית, אשר פתוחה - הן בפני כל בני נח המעוניינים ללמוד את שבע המצוות - והן בפני כל עם ישראל העתיד להיות נפוץ בגלויותיו השונות. כמובן, כאשר נגיע לעת שבה כמעט כל עם ישראל שוהה בארצו ודובר את שפתו, או-אז יהיה ניתן לשוב ולשקול להחזיר את המצב לקדמותו.

הכותב הוא עורך בכיר בויקיפדיה האנגלית. 77.126.165.93 13:05, 12 ביוני 2012 (IDT)

אני בעד, אך זה תלוי בהחלטת ההנהלה. טישיו 01:18, 13 ביוני 2012 (IDT)
אם ההחלטה תלויה בעיקר בשאלת ההתגברות על קשיים טכניים (ולא כל כך בשיקולי מדיניות), אז אני מוכן לסייע. 77.126.165.93 09:23, 13 ביוני 2012 (IDT)
זה נשמע כמו רעיון מצוין, באופן כללי, אך רק הערה:
עיון קל פה ויקישיבה:עקרונות עריכה, יראה ש"הדימוי הפרובינציאלי-משהו שיש כרגע לויקישיבה - כאנציקלופדיה המתמקדת בתחום התורני בלבד", הוא אכן מדויק ואידיאלי. אני חושב, שמי שירצה לחפש מידע על רבו של רובע כזה או אחר בניו יורק - או של עיר כזו או אחרת בישראל - ימצא אותו בויקיפדיה. ויקישיבה היא אנציקלופדיה לענייני תורה - וגם ערכים העוסקים ברבנים בני דורנו, מתמקדים (או אמורים להתמקד) בשיטת הפסיקה שלהם, ספריהם ותלמידיהם.
כמובן שאשמח מאוד אם אנציקלופדיה תורנית, עם ערכים הנוגעים לגמרא, תנ"ך והלכה תהיה קיימת בכמה שיותר שפות. אברהם אליצור 22:29, 13 ביוני 2012 (IDT)
מדבריך אני מבין כי בשורה התחתונה: אתה מסתייג רק מהדוגמה הנקודתית שנתתי מרבו של רובע זה או אחר, אבל אתה מסכים בעיקרון לעצם הרעיון הכללי המסוכם בכותרת של הדיון. הבנתי נכון? 77.126.165.93 23:09, 13 ביוני 2012 (IDT)
כן. אברהם אליצור 08:38, 14 ביוני 2012 (IDT)
אם כי משום מה יש לי תחושה (ותקן אותי אם אני טועה), שבטעות הבנת שכביכול התימרתי למתוח ביקורת מרומזת על העובדה שויקישיבה היא (כלשוני): "אנציקלופדיה המתמקדת בתחום התורני בלבד". אז למען הסר ספק, הוספתי כעת בסוגריים את המילים "(בצדק כמובן)" - אחרי המילה "מתמקדת". יום טוב. 77.126.165.93 09:59, 14 ביוני 2012 (IDT)

אני בעד הרעיון--EsB (שיחה) 12:35, 16 ביוני 2013 (IDT)

ביקורת היסטורית לאמונת ישראל[edit]

האם יש מקום לפרק עדויות היסטוריות בתיאור תולדות חייו של בחיר המין האנושי? האם יש מקום לציטוט מדברי אחד העם המכילים ספקות כפרניים במציאותו? או שמא כל מה שיש בו בכדי לחזק את האמונה של מאן דהו בתורה מקומו בוויקישיבה?
אשמח לשמוע את דעת ההנהלה.
בברכה, למאי נ"מ? 18:54, 17 ביוני 2012 (IDT)

לדעתי לדבריו של אחד העם וודאי שאין מקום. לעדויות ההסטוריות יתכן יש מקום, לא כ"הוכחה", אלא כעדויות מעניינות על חייו. טישיו 02:20, 18 ביוני 2012 (IDT)

שבעלפדיה ו-אינרפדיה[edit]

מישהו שמע על שבעלפדיה? לפי מה שהבנתי האתר הזה שולב בתוך ויקישיבה, אז מדוע ולמה הוא עדיין קיים? ומה עם אינרפדיה? מיזם קטן וחמוד שנדמה שאפשר לשלב לתוך ויקישיבה.

המלצות לשיפור האתר[edit]

אני מציע שיהיה כפתור של "התאמה אישית" שדרכו ניתן יהיה להחליט כל מיני החלטות לגבי האתר. ביניהן: האם המשתמש רוצה לראות חידושים של עורכי ויקישיבה או לא, וכדומה.

בנוסף, ניסיתי לראות שני ערכים באתר "פשט" ו"דרש" בשניהם הופניתי למילון הראי"ה. הבעיה: לא הבנתי אותו... הנה כמה המלצות/ הצעות בנושא:

  • למה שלא יהיה הסבר במילים "רגילות" בנוסף (לפני או אחרי) ללשון של מילון הראי"ה?!
  • כמו"כ, אני לא מבין למה לחלק בין ערך רגיל לערך "מילוני", הרי כל ערך חייב להיות בעל הגדרה בתחילתו כדי להיות ברור, וממילא כל ערך אנציקלופדי מכיל בעצם מילון, ולא צריך לכתוב זאת.
  • באופן דומה, לא נראה לי שצריך לכתוב בכותרת שהמילון הזה הוא מילון הראי"ה, למשל, אלא פשוט לעשות את הערך, שיפתח בהגדרה מילונית, שתובא ממילון הראי"ה + הסבר ב"מילים שלנו". 85.65.73.40 08:28, 14 באוקטובר 2012 (IST)
ראשית, אינני מוסמך לענות מטעם הנהלת האתר, ואני רק מחווה דעה אישית. שאלותיך נוגעות בשני נושאים: (א) כפתור "התאמה אישית" - שלא הבנתי את עניינו. ויקישיבה היא אנציקלופדיה, והיא אמורה לפעול עפ"י קריטריונים אלו. ישנו מקום לחידושים (קבצים תורניים, פורומים תורניים וכד') וישנו מקום לסידור, איסוף ושימור המידע הקיים - אנציקלופדיה. גם בו יש מקום (לדעתי) שולי לחידושים (בהערות שוליים ובדפי שיחה), אך לא עבור זה נועדה ויקישיבה.
(ב) מילון הראי"ה - מילון הראי"ה איננו חלק עצמי מוויקישיבה, הוא איננו נתון לעריכה, הוא איננו משקף את עמדת כל חכמי ישראל (אלא רק את הראי"ה עפ"י הבנת ועריכת הרב יוסף קלנר שליט"א), והוא בעצם נטע זר במיזם. מטרתו לסייע לכתיבת ערכים בנושאים אלו, שכן הוא מכיל את ההגדרה המילונית המדוייקת המצוייה בכתבי הרב לנושאים אלו. דומני שבזה יש תשובה לשאלותיך.
אגב, אתה מוזמן להירשם ולסייע לנו בשכלול האתר. לילה טוב ורוב ברכה! למאי נ"מ? 00:16, 15 באוקטובר 2012 (IST)

קטגוריות[edit]

אינני מומחה בתחום הקטגוריות, אך דומני שחסרות קטגוריות יסוד המתאימות לערכים שונים: מלחמה, מלך, רוח הקודש, נבואה, סנהדרין, משפט המלך, כהן משוח מלחמה, מצור (יש איסור מהתורה לצור על עיר ימים רבים, ראה רמב"ם בהוספה לספר המצוות מ"ע ה), נשיא, אב ביד דין (במשמעותו בימי חז"ל), ריש גלותא, שוטרים, אומות העולם, שכל, רגש, נשמה, נשמחת ישראל, י"ג ספירות, בחירה חופשית, השגחה (- לזה צריך קטגוריה שלימה), ועוד רבים.

כמובן, אפשר למצוא קטגוריות לשבץ את כל הערכים הנ"ל, אבל זה לא יהיה קולע.

דומני שצריך ליצור כמה קטגוריות מרכזיות נוספות, אך לא התעסקתי בתחום כ"כ, והייתי שמח לשמוע את דעת ה'מבינים'. חורף טוב! למאי נ"מ? 12:44, 18 באוקטובר 2012 (IST)

גיל היקום - הוספה לערך תורה ומדע[edit]

מתברר שהשערת המדענים שגיל היקום הוא כ-15,000,000,000,000 שנים תואמת את הטענה היהודית שגיל היקום הוא 5773 שנים. הסבר באתר : "אש התורה" (באנגלית).‏84.108.17.153(שכח/ה לחתום) שיחה

אנא הכנס מידע זה לערכים הרלוונטיים. מקומו איננו כאן. אגב, כדאי להתנסח "יש הטוענים..."; "שהשערת המדענים הטוענים" (- משום שהשערה זו איננה מוסכמת בעולם המדעי).
אתה מוזמן להירשם בוויקישיבה! לילה טוב, למאי נ"מ? (שיחה) 21:23, 30 בדצמבר 2012 (IST)
כמדומני שכל ההסברים הובאו בערך הבריאה, אבל עכ"פ כעת הוספתי את המאמר שבאש התורה בתור "קישורים חיצוניים" בערך הנ"ל. יישר כח לאורח הנכבד על הקישור החשוב, ונשמח בעוד הוספות.--Mishehu (שיחה) 23:31, 31 בדצמבר 2012 (IST)

שילוב ערכים מתניתין ו-המשנה[edit]

שני ערכים שדנים באותו נושא כללי.

ועוד דבר, האם יש תבנית לשילוב ערכים כמו בויקיפדיה?--EsB (שיחה) 10:34, 1 בפברואר 2013 (IST)

מחיקת ערך שרשמתי במקום הלא נכון[edit]

רשמתי ערך ששייך למילון הראיה אבל בטעות עשיתי את זה בערכים הכלליים ולא דרך המילון. איך אפשר למחוק את הטעות?

תשובה: יש לסמן את הערך כמיועד למחיקה ומנהל האתר ימחוק אותו

גירסה לטלפונים ניידים[edit]

האם תוכלו להוסיף גירסה לטלפונים ניידים, כמו בויקיפדיה? 80.246.133.10 09:08, 18 במרץ 2014 (IST)

רישיון[edit]

שלום.

אני עורך בוויקיפדיה בעברית, ועלתה שם שאלה לגבי שימוש בתוכן מוויקישיבה. מתברר שכרגע אי אפשר להעתיק תוכן מוויקישיבה לוויקיפדיה, בגלל חוסר תאימות ברשיונות: ויקישיבה משתמש ברישיון "־Attribution-Noncommercial 3.0 Unported.", בעוד שווקיפדיה משתמשת ברישיון "ן Creative Commons ייחוס-שיתוף זהה 3.0".

שני הרישיונות מרשים להעתיק את החומר למקום אחר (כולל הוספת שינויים) ושימוש בו, ובלבד שבמקרה כזה החומר "ייוחס", כלומר המעתיק צריך להוסיף הערה בדומה ל"מבוסס על חומר מוויקיפדיה בעברית" או "מבוסס על חומר מוויקישיבה" או משהו דומה. ההבדל מתבטא בשימוש מסחרי: הרישיון של ויקיפדיה מתיר גם שימוש מסחרי בחומר (כמובן, בצירוף ייחוס), והרישיון של ויקישיבה אוסר זאת.

בגלל הפרט הפעוט הזה, לא ניתן להעתיק חומר מוויקישיבה לוויקיפדיה. לדעתי, אי אפשר להעלות על הדעת כל נזק או אבדן שעלול להיגרם לוויקישיבה אם ישונה הרישיון באופן שיאפשר שימוש מסחרי. זה לא שמישהו כאן תכנן לעשות מיליונים על איזה "אקזיט", ואם תרשו שימוש מסחרי בחומר, ההנפקה תידפק.

אנא שיקלו לשנות את הרישיון לרישיון תואם כך שניתן יהיה להעתיק חומר מויקישיבה לוויקיפדיה. (אין לי מושג אם אתם עושים זאת, אבל העתקת חומר בכיוון ההפוך היא מותרת וכשרה, כמובן תוך מתן "ייחוס" למקור). 2001:470:6B12:B0:0:0:0:76 21:16, 19 באפריל 2015 (IDT)


שלום לך! באתר 'ויקישיבה' פועלים במקביל לערכים הויקיפדים הניתנים לעריכה ע"י כל משתמש, גם ערכי האנציקלופדיה התלמודית וכן ה�נציקלופדיה ההלכתית רפואית ועוד מספר ספרים שאותם העלנו לאתר בתיאום עם המחברים ובאישורם. אך הכנסת הספרים האלו מכריחה אותנו להחמיר את רישיון התוכן כדי לא לגרום לפגיעה במחברים ובהכנסותיהם ח"ו.

מקווה שההבדל הובן.

נשמח על המשך שיתוף פעולה בין האתרים במסגרת המאפשרת.

--Aviadhr (שיחה) 10:55, 20 באפריל 2015 (IDT)

תודה על התגובה, אבל קשה לי להעלות על הדעת "שימוש מסחרי" כזה שיפגע במחברי הספרים. אם תשאל את המחברים שאישרו לפרסם את התוכן תחת "Attribution-Noncommercial 3.0 Unported", אנחש שכולם יסכימו גם לפרסום תחת רישיון "Creative Commons ייחוס-שיתוף זהה 3.0". אחרי הכל, ההבדל בין הרישיונות לא גדול, ולמעשה אינו רלוונטי עבור המחברים. אם תעשו כן, החומר המחכים יקבל חשיפה מעט גדולה יותר, בלי שהדבר יגרום למעשה כל הפסד לסופרים. תודה - חיים.

שאלה[edit]

האם ישנם ערכים בויקישיבה בפורפט הדפסה או קריאה לוורד? תודה! 213.151.42.254

תשובה: בגלילת הדף למטה, תחת הקטוגריה של כלים ניתן למצוא אפשרות של "גרסת הדפסה".

דוד המלך[edit]

משהו זוכר באיזה פרק דוד המלך מקולל על ידי אנשים והוא עונה שיתן לה' לשפוט אותו במקום אנשים? לא מדובר במקרה של אבישי בן-צרויה.

תודה מראש!

תשובה: אין לשאול כאן שאלות כגון אלו, ניתן לשלוח את השאלה בטופס הפרשני הנמצא בעמוד הראשי ונחזור עם תשובה

ערכי מיקרופדיה עם שגיאה[edit]

שלום, במהלך עבודתי עם מיקרופדיה נתקלתי בשגיאה פנימית בערכים: אגלאי מילתא למפרע, ואבן שתיה אודה למי שיוכל לתקנם.

תודה רבה על מציאת התקלה! אנחנו עכשיו בתהליכי שדרוג לאתר ולפעמים מתרחשות תקלות שונות. אנו איתרנו את הבעיה וננסה לפתור אותה בהקדם האפשרי

רווח בראש הערכים[edit]

אני לא יודע אם זה בכוונה אבל בראש כל ערך ישנו רווח גדול שקצת מציק. איני יודע אם זהו בכוונה ואשמח לדעת את פשר הדבר. ● קער א וועלטשיחה • 00:51 • י"ז בניסן ה'תשפ"א

תשובה: שלום רב!

לאיזה רווח אתה מתכוון? ישנו רווח רגיל כמו שוליים בכל דף או ערך בוויקיפדיה. לא ידוע לי על משהו ייחודי לוויקישיבה בעניין הזה.

חג שמח!Wikiboss (שיחה)

עכשיו יש פרסומת, כששאלתי היה פשוט רווח.
יש אפשרות לא להשלים פסוק כל עריכה? (או לפחות בתצוגה מקדימה) ● קער א וועלטשיחה • 16:17 • כ"ג בניסן ה'תשפ"א

מחיקה[edit]

לא מצאתי איפה להודיע אז אני שם כאן: צריך למחוק את הדף מיקרופדיה תלמודית:מלאכה הנעשית בשינוי שלא כדרך שרגילים לעשותה שאין חייבים עליה כי זו כפילות עם הדף כלאחר יד. עמד - שיחה 16:27, 29 במרץ 2023 (IDT)

הורדה למשחב של ויקישיבה[edit]

אשמח אם תתנו אופציה להורדה למחשב של ויקישיבה כמו שויקיפדיה המכלול חבדפדי"ה ועוד נותנים לטובת אלו שאין להם אינטרנט.

שימו לב! השחתה!![edit]

הערכים תורה שבכתב, תורה שבעל פה, תורה מן השמים עברו השחתה!! אינני מצליח לשחזר!