הרב אהרן קלר

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search

הרב ד"ר אהרן קלר היה רבה הראשון של העיר נהריה.

נולד בשנת תרס"ט בגליציה, ובגיל צעיר עבר עם משפחתו לעיר בויטן שבגרמניה. התחנך בברלין שם שילב השכלה כללית יחד עם לימודי קודש. בהמשך לימודיו השלים תואר דוקטורט מאוניברסיטת ברלין והוסמך לרבנות ע"י בית המדרש לרבנים בברלין על ידי הרב יחיאל יעקב ויינברג, בעל "שרידי אש". כמו כן, כיהן כרבה של בויטן.

לאחר שהואשם ע"י הגסטאפו באשמת הרחבת היתר הכניסה לאסירים יהודים בכלא הגרמני, ברח ברכבת מגרמניה לפולין עם אשתו ובנו הקטן, משם המשיכו באוניה לרומניה ומשם לארץ ישראל, אליה הגיע בשנת תרצ"ט. במהלך השואה נספתה כמעט כל משפחתו.

לאחר זמן קצר עבר לרעננה, שם הקים את התיכון הדתי הראשון בעיר, "יבנה". אז קיבל הצעה מהרב הראשי לישראל הרב יצחק אייזיק הלוי הרצוג, לכהן כרב העיר נהריה. הוא נענה להצעה, ובהיותו בן 30 בלבד החל לכהן כרב העיר ואב"ד של כל הגליל המערבי.

הרב קלר הרבה לבקר את אסירי המחתרות ששהו בכלא עכו, עודד את רוחם והעביר להם מידע ממשפחותיהם. עם פרוץ מלחמת העצמאות, יצא בחירוף נפש לאסוף את גופות הלוחמים ולהביאם לקבר ישראל. כמו כן, זיהה על פי שיטות קבליות את חללי שיירת יחיעם (בדומה לחללי שיירת הל"ה שזוהו על ידי רבי אריה לוין בעזרת "גורל הגר"א").

במרוצת השנים פיתח הרב קלר את מוסדות הדת בעיר, יחד עם רבה הספרדי של העיר, הרב דוד חי אבוחצירא.

לאחר 57 שנה כרב העיר, בשנת תשנ"ו, מונה חתנו הרב ישעיהו מייטליס, בוגר ישיבת מרכז הרב שהתגורר בעיר על מנת לעזור לחותנו בפיתוחה התורני, לכהן תחתיו כרב העיר. כמו כן, הוא החל לשמש כראש ישיבת ההסדר שנוסדה בעיר.

שנתיים לאחר מכן, בשנת תשנ"ח, נפטר בגיל 89.

ספריו[edit]

  • נהריה בבניה – המתאר את התפתחות הדת בנהריה
  • מטה אהרון – ספר הלכה.