הרב רצון ערוסי

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search

הרב ד"ר רצון ערוסי הוא רב העיר קרית אונו וראש בית הדין לממונות בעיר. חבר מועצת הרבנות הראשית לישראל. בעל תואר דוקטור למשפטים ומרצה למשפטים באוניברסיטת בר אילן. יושב ראש תנועת "הליכות עם ישראל" להפצת יהדות ו"מכון מש"ה" לחקר משנת הרמב"ם. נחשב לתלמידו וממשיך דרכו של הרב יוסף קאפח.

תולדות חייו[edit]

נולד בצנעא בשנת תש"ד לאביו ר' יוסף הלוי ערוסי. בשנת תש"ט עלה ארצה. למד בישיבת חברון בירושלים, וכן למד מפי הרב יוסף קאפח. לאחר לימודיו התורניים, למד משפטים באוניברסיטת בר אילן ובאוניברסיטת תל אביב, והוסמך כדוקטור למשפטים. ייסד את תנועת "הליכות עם ישראל" העוסקת בקירוב רחוקים ובהפצת תורה, וכן את "מכון מש"ה" המפרסם את כתביו של הרב קאפח ופרסומים נוספים העוסקים במשנתו של הרמב"ם. בשנת תשמ"ז נבחר לכהן כרב העיר קרית אונו. בהמשך ייסד בה בית דין לענייני ממונות, והוא עומד בראשו. כמו כן, נבחר לחבר מועצת הרבנות הראשית לישראל.

בנו, הרב צפניה ערוסי, הוא חבר מכון "דרכי הוראה לרבנים" מיסודו של הרב מרדכי אליהו ומחבר הספר "טהרת משה" על הלכות נידה.

משנתו[edit]

מבחינה הלכתית, הרב ערוסי דוגל בשיטתו של הרב קאפח, לפיה יש לדבוק בפסיקותיו של הרמב"ם.

כמומחה למשפט עברי, חזונו של הרב ערוסי הוא הקמת בתי דין לממונות והעמקת העיסוק בסוגיות המשפט העברי, על מנת להטמיען בציבור. הוא מרצה בתחומים אלו בבמות שונות ברחבי הארץ, מארגן כנסים בתחום זה ומפרסם מאמרים רבים. לאור זאת, משמש כחבר בוועדות ציבוריות וממלכתיות רבות.

ספריו[edit]

  • שו"ת רצון יראיו
  • צדק צדק תרדף- בענייני המשפט העברי (שני חלקים).
  • שיחות הרב בנושא אחדות ישראל
  • התורה והליכות עמנו- מאמרים הלכתיים ומחשבתיים על פרשיות השבוע
  • התורה וחזון הדורות- עיונים בפרשת השבוע

קישורים חיצוניים[edit]