ויקישיבה:אודות

From ויקישיבה
Revision as of 23:35, 4 March 2021 by Wikiboss (talk | contribs)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigation Jump to search

ויקישיבה היא אנציקלופדיה וירטואלית לנושאים שונים בתורה חכמה ויהדות.

בוויקישיבה קיימים כיום 24,088 ערכים שונים. ויקישיבה עוסקת בנושאים שונים בתוך היהדות. ויקישיבה היא כעין "ויקיפדיה" - אנציקלופדיה כללית, אך בשונה מוויקיפדיה היא אינה "חופשית" אלא כפופה לחוקי התורה.

תוכנת ויקישיבה נקראת כן משום שהיא מופעלת באתר ישיבה, האתר של ישיבת בית אל והיא מופעלת במתכונת ויקי.

רקע

ויקישיבה נוסדה בשנת ה'תשס"ח כחלק מאתר ישיבה, המופעל על ידי קרית הישיבה בית אל ובעידודו של הרב זלמן מלמד. מטרת המיזם היא ליצור אנציקלופדיה למושגי יהדות על פי התורה. בשונה מוויקיפדיה, בה הערכים נכתבים באופן אובייקטיבי, ומותאמים לדעתם והשקפתם של כל הגולשים, אנציקלופדיה למושג יהדות צריכה להיות מושתתת ומוגדרת אך ורק על פי תורת ישראל. כך למשל, הערך "משיח" יוכל להיות מוגדר רק על פי היהדות ולא על פי דתות אחרות.

מייסד האתר, הרב עזרא כהן, אמר בהקמתו כי מדובר בפריצת דרך משמעותית, המהווה חידוש גדול בעולם האינטרנט: "יתר על כן, לטווח ארוך מהווה אנציקלופדיה כזו יצירה של דורות, שהרי כל דור יכול להוסיף לה את החידושים שהתחדשו באותו דור. על זאת נוסיף שאנציקלופדיה אינטרנטית עשויה להכיל כמות אינסופית של מידע (כמובן בצורת עריכה נכונה, שאינה מאבדת את היכולת לראות את התמונה הכללית של הדברים). כל זאת מלבד הכלים הטכניים שמעמיד לרשותנו המחשב – קישורים, יכולת החיפוש המהירה, כלי עריכה שונים ועוד".

ברור כי גם בתוך התורה והיהדות ישנם בתי מדרש שונים והשקפות שונות, ואנו רואים לנכון לתת ביטוי במסגרת ויקישיבה לכל ההשקפות ובתי המדרש השונים, כל הזמן שהינם חלק ממסורת היהדות לדורותיה, ולא תנועות רפורמיות וכדומה.

עקרונות עריכה

ערך מורחב - ויקישיבה:עקרונות עריכה

לאורך הדורות היו מחברים שהתמקדו ביצירה תורנית, כדברי חז"ל "מה נטיעה פרה ורבה, אף דברי תורה פרין ורבין" (תוספתא סוטה ז', ז'), והיו מחברים שהתמקדו בסידור מעמיק של כל מה שהיה קיים עד אליהם (כדוגמת הבית יוסף, המשנה ברורה, אנציקלופדיות שונות). מטרת ויקישיבה היא לסכם באופן בהיר את כל יסודות התורה, בהלכה ובאמונה, כפי שנתבארו במשך אלפי שנים, מזוויות ראיה שונות. על כן, כל מידע העוסק בתוכנה של התורה מתאים לאנציקלופדיה.

ויקישיבה היא אנציקלופדיה תורנית – יהודית. כל מידע העוסק בתוכנה של התורה או בעם ישראל מתאים לוויקישיבה, לרבות מידע מדעי המסייע בהבנת דברי התורה (למשל, ערך על ה'צרי' שהוא אחד מסממני הקטורת), מידע על חכמי התורה שבעל פה, ועל תולדות עם ישראל.

עקרונות העריכה, הכתיבה, הפיקוח והניהול הינם כמו בוויקיפדיה, והתוכן נערך ומובא על ידי הגולשים השונים.

חשוב לציין, כי באתר אמנם משולבות פרסומות, אך אין מדובר באתר מסחרי הפועל למטרות רווח. האתר פועל לשם שמים בלבד, במטרה להגידל תורה ולהאדירה, ומופעל על ידי עמותה ללא כוונות רווח. מטרת הפרסומות לכיסוי הוצאות התפעול בלבד. גם תרומות יתקבלו בברכה.

שיתופי פעולה

בוויקישיבה הוכנסו מספר אנציקלופדיות וספרים שלמים המגדירים ערכים שונים, כתשתית איתנה להקמת ויקישיבה. בין היתר, הוכנסו לאתר ערכים רבים מהאנציקלופדיה התלמודית וכן ספרים שלמים כגון פירוש שירת הים על הלכות אבלות, פירוש על הלכות אבן העזר וכן פירוש על הלכות חושן משפט ועוד.

כמו כן, לוויקישיבה שיתוף פעולה מיוחד במינו עם פרויקט השו"ת של אוניברסיטת בר אילן, המאפשר, באדיבותם וללא כל תשלום, לקשר כל ציון מקור אל המקור עצמו מתוך פרויקט השו"ת.

יחד אתכם, נוכל להגדיר ולהקים אנציקלופדיה יהודית רחבה, גדולה ומיוחדת במינה, שתסייע לכל אחד ואחד מאיתנו.

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים