הרב יצחק בן שחר

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search
הרב אברהם יצחק בן שחר
Th.jpg
הרב בן שחר מעביר שיעור בישיבת ירושלים לצעירים
מקום פעילות ישיבת קדומים
נושאים שבהם עסק תלמוד, תנ"ך, אמונה
רבותיו הרב צבי יהודה הכהן קוק; הרב שמואל רוזובסקי; הרב אברהם אלקנה כהנא שפירא;
חיבוריו "נחל קדומים"

הרב אברהם יצחק בן שחר הוא ראש ישיבת קדומים לשעבר ומרבני ישיבת מרכז הרב.

ביוגרפיה[edit]

למד במדרשית נועם בפרדס חנה, ולאחר גמר לימודיו התיכוניים החל ללמוד בישיבת מרכז הרב אצל הרב צבי יהודה הכהן קוק והרב אברהם אלקנה כהנא שפירא, וכן למד בישיבת פוניבז' אצל הרב שמואל רוזובסקי. בזמן מלחמת ששת הימים לחם עם חבריו הרב יוחנן פריד, הרב איסר קלונסקי,הרב ירחמיאל ויס, והרב דב ביגון, בחטיבה הירושלמית[1]. שימש כר"מ בישיבת שעלבים. בשנת תשל"ח החל לשמש כראש ישיבת קדומים, עד שנת תשפ"ב. במהלך השנים, הקומה על ידי תלמידי הישיבה ובוגריה שכונת "גבעת רש"י".

מלמד תנ"ך בישיבת מרכז הרב, במכללת אורות ישראל, מדרשת אוריה בגבעת שמואל, בבית המדרש הישיבתי בפתח תקווה ובמקומות נוספים.

מרבני תנועת "קוממיות" וכותב בעלון התנועה.

משפחתו[edit]

נשוי לברוריה, בתו של ד"ר משה קטן מחבר "אוצר לעזי רש"י". גיסיו הם הרב יואל קטן[2] והרב מיכאל הרשקוביץ. אחיו הרב ישראל בן שחר הוא ר"מ בישיבת קדומים וערך חלק מספריו של הרב זלמן נחמיה גולדברג.

חתנו, הרב חנן אדלשטיין, הוא ראש הכולל בישיבת הר המור. חתנו הרב מנחם שחור הוא ר"מ בישיבת קדומים ומרצה במכללת אורות ישראל. חתנו הרב אפרים ג'יאמי הוא ראש ישיבת גבעת אולגה.

דרכו[edit]

בתקופת תכנית ההתנתקות הצטרף לקריאה לסרב פקודה[3]. חתם על קול קורא המתנגד לפינוי יישובים ומאחזים. כאשר ניקבו צמיגי גלגלים לאנשי מועצת יש"ע הוציא גילוי דעת יחד עם רבנים נוספים המגנים זאת[4].

דגש מרכזי בשיטתו הוא על לימוד התנ"ך. את שיטתו בתחום זה, תאר גיסו הרב יואל קטן: "לימוד חי ומפתֵח, המתחיל בפסוקי הספר וממשיך בביאורו המיוחד של הגר"א לכל פסוק ופסוק, ומיניה וביה בהסבר עניינים עמוקים וחיוניים בעולמה של תורה ובעולמם של חיי תורה נכונים בהקשר לנאמר בפסוק ולמה שסביבו, באופן הפותח את הלב ואת העיניים"[5].

מתלמידיו הבולטים[edit]

חיבוריו[edit]

פרק זה לוקה בחסר. אתם מוזמנים לתרום לוויקישיבה ולהשלים אותו. ראו פירוט בדף השיחה.

  • נחל קדומים - על התנ"ך.


קישורים חיצוניים[edit]

הערות שוליים