עזרה:דף שיחה

From ויקישיבה
Jump to navigation Jump to search

דף שיחה הוא דף בוויקישיבה שכולל דיונים על התכנים של הערך שהוא מצורף לו.

אם הניסוח בערך מסוים נראה לכם לקוי, או משהו בערך לא ברור, צטטו את הקטע הבעייתי בדף השיחה של הערך, והוסיפו את שאלת ההבהרה שלכם. אם תעשו זאת תסייעו לשיפור הערכים וניסוחם, מה שכמובן מוערך מאוד על ידי הקהילה.

הוראות מיוחדות לעריכת דף שיחה[edit]

  1. כדי לצפות בדף שיחה של ערך, יש ללחוץ על לשונית השיחה המופיעה בראש כל דף בוויקישיבה.
  2. כדי לחזור לערך מדף השיחה, יש ללחוץ על לשונית הערך.
  3. ניתן להוסיף בקלות הערה לדף השיחה באמצעות לחיצה על לשונית הפלוס (+) הנמצאת בראש הדף. מומלץ ביותר להוסיף הערה חדשה ולא להשתמש בהערה הקודמת כי שם ההערה מופיע בשינויים האחרונים, דבר שמקל על המעקב אחר השיחות.
  4. מומלץ מאוד לחתום בסוף כל הערה שכתבתם. כדי לעשות זאת הוסיפו ארבעה סימני ~ (זרקא, tilde) בסוף הטקסט שכתבתם. סימנים אלו יהפכו אוטומטית לחתימה הכוללת את שמכם, קישור לדף המשתמש שלכם, והשעה והתאריך בהם נכתבה ההודעה. ניתן לעצב את חתימתכם באופן ייחודי.
  5. כשעונים למשתמש אחר, עדיף לדחוף את ההערה טאב אחד שמאלה ע"י הוספת נקודתיים (:) בתחילת השורה (אם יש כבר נקודתיים, הוסיפו עוד אחד לרצף (::)).
  6. רצוי מאוד לענות בדף שבו החלה השיחה ולא בדף שיחה אחר. דבר זה מאפשר מעקב של אחרים אחרי השיחה.

הערות[edit]

  1. בעת שימוש בדפי השיחה יש לשמור על כללי התנהגות, ובפרט: להתייחס בכבוד לחברים, לנהל דיונים בנימוס, להימנע משפה בוטה, להימנע מהשחתות וכו'. תוספת בדף השיחה העוברת על כללים אלו עלולה להימחק.
  2. נוסף על דפי השיחה של ערכים יש דפי שיחה גם לקטגוריות, דפי ויקישיבה, הודעות המערכת ולמעשה כמעט לכל הדפים שבוויקישיבה, ניתן להיעזר בהם בדרך דומה לזו של דפי שיחה רגילים, רק עבור הדף הספיציפי.
  3. דפי שיחה כלליים (למשל השו"ת) אינם מיועדים לליבון נקודות ספיציפיות, במידת האפשר, יש להעביר את הדיונים לדפי שיחה אחרים ומתאימים יותר.
  4. דפי השיחה של דפים שאינם מוכרים ככאלו על ידי המערכת מיועדים לדיון על דף המטא עצמו, למשל דף השיחה של השו"ת יכול להכיל דיון על מדיניות הארכוב של השו"ת.

ארכוב[edit]

בניגוד לדפים רגילים בהם עורכים שוב ושוב את אותו תוכן, דפי שיחה גדלים כל הזמן בשל העובדה כי הם מכילים נושאים שונים ואת דבריהם של משתמשים שונים. מכיוון שגודל רב של דף שיחה מקשה על ההתמצאות בו ועל עריכתו, אך עם זאת יש לשמור דיונים ישנים באופן שיהיה זמין לעיון, הפתרון הוא ארכוב.

תהליך הארכוב מתבסס על העתקה והדבקה של הטקסט הנמצא בדף השיחה לתוך דף ארכיון. הצעד הראשון הוא ליצור קישורים לארכיונים שעתידיים להווצר. נהוג להשתמש בתבנית {{תיבת ארכיון}} לצורך סידור נאה של הארכיונים. הכנסו לדף השיחה שרצונכם לארכב והוסיפו בראשו את הקוד הבא:

{{תיבת ארכיון|
#[[/ארכיון 1|ארכיון 1]]
#[[/ארכיון 2|ארכיון 2]]
#[[/ארכיון 3|ארכיון 3]]}}

הסגנון הנ"ל הוא הנפוץ ביותר, אך ניתן למצוא סגנונות נוספים בדף התבנית, כגון ארכוב לפי חודשים. שמרו את הדף. כעת יש לכם שלושה קישורים אדומים. פתחו את הארכיון הראשון, "ארכיון 1", בחלון חדש. ניתן לעשות זאת באמצעות החזקת המקש Shift לחוץ ולחצן עכבר שמאלי על הקישור. לחילופין, ניתן ללחוץ קליק ימיני על הקישור ולבחור ב"פתח בחלון חדש". בכל אופן, לאחר שפתחתם את החלון החדש, ערכו את דף השיחה, סמנו את כל הטקסט שברצונכם לארכב, העבירו אותו (Ctrl + X) והדביקו אותו בארכיון (Ctrl + V). הוסיפו לשני התקצירים את הכיתוב "ארכוב", ושמרו אותם.

ניתן להשתמש בתבנית {{ארכיון}} בעת שמירת הארכיון (או אחריו, כדי לוודא שההעתקה וההדבקה מתבצעות כהלכה). לאחר ששמרתם את הארכיון, ערכו אותו בשנית, והוסיפו בתחילתו את הכיתוב הבא:

{{ארכיון}}

כתבו בתקציר "{{ארכיון}}" ושמרו את הדף.

אין למחוק ולהעלים דיונים, ואין לערוך את דברי אחרים בדף שיחתכם, אלא אם מדובר במקרה ברור של תוכן לא ראוי, השחתה, הטרדה, ספאם או חשיפת פרטים אישיים.